• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

PUP sumuje rekordowy 2021 r. Mniej bezrobotnych, więcej miejsc pracy

12 stycznia 2022

Rekordy na radomskim rynku pracy: największy od 30 lat spadek bezrobocia w Radomiu i powiecie radomskim, rekordowa liczba zgłoszonych miejsc pracy – tak radomski pośredniak ocenia i podsumowuje  2021 r.

 

Grafika PUP Radom

 

Pod koniec ubiegłego roku w PUP w Radomiu zarejestrowanych było 17 tys. 343 bezrobotnych. To aż o 3 tys. 670 mniej niż przed rokiem.

- Mimo trudności i licznych ograniczeń związanych z pandemią, można śmiało powiedzieć, że sytuacja na radomskim rynku pracy jest bardzo dobra. Mamy nie tylko rekordowy od ponad 30 lat spadek bezrobocia, ale i rekordową liczbę zgłoszonych miejsc pracy. Rekordowa jest także liczba wniosków i ofert pracy, którą w minionym roku pracodawcy składali cudzoziemcom - mówi dyrektor PUP w Radomiu Sebastian Murawski. Jak podkreśla, coraz bardziej też doceniani są pracownicy lojalni, którzy na dłużej związują się ze swoim pracodawcą. - Jeżeli ta sytuacja się utrzyma, to rok 2022 zapowiada się równie pozytywnie. Tym bardziej, że otrzymaliśmy aż 60 mln zł na walkę z bezrobociem i wsparcie przedsiębiorców. To o 13 mln więcej niż  rok temu - wyjaśnia dyrektor Murawski..

Mniej bezrobotnych, więcej miejsc pracy

Wpływ na rekordowe zmniejszenie bezrobocia w Radomiu i powiecie radomskim miało to, że 11 tys.532 osoby z Radomia i powiatu radomskiego podjęły pracę, w 1 tys.896  skorzystało z pracy subsydiowanej, czyli finansowanej z Funduszu Pracy. Pośredniak wydał na tego rodzaju wsparcie ponad 47 mln zł. Najwięcej na otwarcie  działalności gospodarczej – 21 mln zł, staże   - 11 mln 400 zł, utworzenie stanowisk pracy - 10 mln zł.

W 2021 r. pracodawcy zgłosili do PUP 6 tys. 820 wolnych miejsc pracy. To  o 2 tys.40 więcej niż przed rokiem.

W 2021 r. Powiatowy Urząd Pracy  w Radomiu przyjął blisko 20 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom oraz blisko 2 tys.300 wniosków dotyczących pracy sezonowej obcokrajowców.

Dla młodych i wykształconych

Kim są osoby, które znalazły pracę w Radomiu i powiecie radomskim w 2021 r.? Najliczniejsza grupa była w wieku 25 - 34 lat (3 tys.629) oraz 35 - 44 (3 tys. 057).  Najmniej jest osób po 45. oraz po 55. roku życia.

24 proc. osób podejmujących pracę to bezrobotni w wykształceniem wyższym, 3, 42 proc. z wykształceniem policealnym/pomaturalnym (najniższy odsetek).

Kogo szukają pracodawcy w 2022 r.? Lekarzy, nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz przedmiotów zawodowych, pielęgniarek i położnych. Wśród zawodów deficytowych są także pracownicy związani z branżą budowlaną, kierowcy samochodów ciężarowych, programiści, psycholodzy i psychoterapeuci,  specjaliści PR.

Duże problemy z zatrudnieniem maja natomiast ekonomiści, obuwnicy, pracownicy administracyjni i biurowi oraz specjaliści administracji publicznej.

bdb, kat

 

 

Tags