Pyrka stracił, Zubek zyskał

2 lutego 2007

Stanisław Zubek pełni obowiązki dyrektora Resursy Obywatelskiej. Poprzedni szef placówki Mariusz Pyrka został odwołany w zeszłym tygodniu.

Resursa ma nowego szefa Utrata zaufania, negatywna ocena pracy organizacyjnej i wyniki pokontrolne - to w skrócie powody, dla których Pyrka stracił fotel. - Jako nadzorujący placówkę dyrektor nie chciałabym pracować z panem Pyrką jako jej szefem. Chciałabym - jako z kierownikiem działu filmowego, artystycznego, dziennikarskiego - tłumaczy dyrektor Wydziału Kultury UM Jolanta Wróbel. - To te talenty Mariusza Pyrki powinny być wykorzystane i w tych dziedzinach najlepiej się spełnia.

Wróbel zarzuca Pyrce, że od wiosny ubiegłego roku nie mogła się z nim porozumieć m.in. co do terminowości przygotowywania i spływu ważnych dokumentów, rozliczania w porę dotacji z Ministerstwa Kultury. - Problemy te sygnalizowałam jeszcze prezydentowi Marcinkowskiemu, ale nie zdążył podjąć już decyzji - zapewnia dyr. Wróbel. Wg niej już pierwsza kontrola w Resursie przeprowadzona w ubiegłym roku wykazała nieprawidłowości. - Najwięcej uwag mam jednak do zatrudniania kolejnych pracowników, choć nie było etatów i pieniędzy. Nie było nawet regulaminu zatrudnienia zaopiniowanego przez prezydenta. Z tego tytułu Resursa poniosła stratę w wysokości co najmniej 300 tys. zł. - twierdzi szefowa wydziału. Jolanta Wróbel

Jolanta Wróbel zapewnia, że Mariusz Pyrka miał całkowitą autonomię w polityce kadrowej. - Ja nie nakazałam przyjęcia ani jednej osoby - mówi. - Zwracałam nawet uwagę, że należy równolegle rozłożyć obowiązki na poszczególnych pracowników. Mariusz Pyrka sam był tytanem pracy; przychodził rano, wychodził wieczorem. A nie taka jest rola dyrektora.

Czy Stanisław Zubek będzie lepszym menadżerem? - Nie wiem, czytałam tylko jego c.v. I nie ja podejmowałam decyzję o jego zatrudnieniu - wyjaśnia Wróbel. - Zresztą pełni tylko obowiązki, będzie ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora.

Stanisław Zubek to były rzecznik prasowy byłego wojewody radomskiego Jana Rejczaka, pracował także jako dziennikarz w TV Kraków i TV4; ostatnio - bez zajęcia. Związany z ROP-em Jana Olszewskiego i PiS-em.

Czytaj także: Kadrowy huragan w: Komentarze, felietony