Radio zliczy wodę

17 sierpnia 2007
Liczniki z modułem radiowym sprawdzą faktyczne zużycie wody. Są dokładne i nie można ich oszukać. RSM zakłada w blokach pierwsze takie urządzenia. Liczniki będą miały moduł radiowyNajpierw tego rodzaju liczniki będą zakładane w blokach, gdzie zużycie wody jest faktycznie większe niż pokazuje to suma z mierników wody w poszczególnych mieszkaniach. - To trochę taki eksperyment, bo chcemy mieć wiedzę, ile wynosi w tych blokach dobowe zużycie wody - wyjaśnia prezes RSM Waldemar Pierzchała. - Potem, po analizie zamontujemy podobne urządzenia w mieszkaniach. Ile wody lokatorzy zużyli sprawdzimy zaś na jednym zbiorczym w budynku .

Woda to w radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ogromny problem. Paradoksalnie największy tam, gdzie niemal wszyscy lokatorzy maja zamontowane mierniki. Taj jest przede wszystkim na Gołębiowie II, potem na I. Na osiedlu XV-lecia mieszkańcy płacą ryczałt, który niemal w całości pokrywa sumy, jakie trzeba płacić wodociągom. - Niestety, część nieuczciwych mieszkańców z Gołębiowa II i I wyspecjalizowała się w oszukiwaniu liczników. Innymi słowy - w okradaniu sąsiadów. Tylko ostatnio nasi pracownicy złapali na gorącym uczynku kradzieży wody dwie osoby. Zamontowali oni na licznikach tzw. ściski, które zakłócają faktyczny pobór wody. Sprawy trafia do policji - podkreśla Pierzchała.

Woda to problem także dlatego, że co roku lokatorzy RSM muszą dopłacać do zużycia wody, choć wielu z nich uczciwie płaci rachunki wg wskazań indywidualnych mierników. Kwoty te sięgają nawet kilkuset złotych. Ludzie denerwują się, interweniują i pytają: dlaczego? - Nie mamy innego wyjścia, niż obciążyć wszystkich lokatorów - tłumaczy prezes Pierzchała. - Montaż liczników radiowych powinien definitywnie rozwiązać problem.

Lokatorzy będą płacić rocznie za korzystanie z licznika około złotówki. Pierwsze urządzenia pojawia się jeszcze w sierpniu w blokach przy ul. Skorupki 3, 4, 5 oraz Powstańców Śląskich 7.