Radomska Fabryka Broni z miliardowym kontraktem. Polskie wojsko kupuje od niej Groty i granatniki
Ten kontrakt to gwarancja na przyszłe lata i ogromny sukces radomskiej Fabryki Broni. Dzisiaj w Ministerstwie Obrony Narodowej „Łucznik” i Agencja Uzbrojenia podpisały umowę o łącznej wartości ponad 1 mld zł obejmującą dostawę 5,56 karabinków MSBS Grot, 40 mm podwieszanych granatników oraz 9 mm pistoletów VIS 100 dla Wojska Polskiego.
Umowa w resorcie obrony narodowej została podpisana przez szefa Agencji Uzbrojenia gen. bryg. dr. Artura Kuptela oraz przedstawicieli zarządu Fabryki Broni. W wydarzeniu uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak–Kamysz a także Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej oraz Marcin Kulasek, wiceminister aktywów państwowych.
Umowa obejmuje dostawę ponad 45 tys. kompletów 5,56 karabinków MSBS Grot C16 FB-A2, które od lat stanowią trzon wyposażenia Wojska Polskiego. W ramach kontraktu do polskiej armii trafi również 1 300 granatników podwieszanych do tej broni umożliwiających zwiększenie jej funkcjonalności oraz ponad 13 tys. sztuk 9 mm pistoletów VIS 100 dla Wojska Polskiego, znanych z precyzji i niezawodności. Umowa ma zostać zrealizowana do 28 września 2029 r.
Kontrakt zakłada również możliwość uruchomienia części opcjonalnej, obejmującej dostawę dodatkowych karabinków MSBS GROT, granatników podwieszanych i pistoletów VIS 100.
- Zakupy broni od PGZ to także inwestycja w polską firmę, firmę która produkuje broń najlepszej jakości. Bardzo dziękuję Fabryce Broni „Łucznik”, która w sposób niezwykle staranny wykonuje swoje zamówienia - zapewniał minister Kosiniak-Kamysz.
- Kolejna umowa podpisana z Agencją Uzbrojenia jest dowodem na niezawodność i innowacyjność wyrobów produkowanych w Fabryce Broni, a także na zaufanie, jakim cieszymy się jako strategiczny partner Sił Zbrojnych RP. To ogromna motywacja do dalszego rozwoju i doskonalenia naszych produktów - zapewnia Seweryn Figurski, prezes Fabryki Broni.
Inwestycje w moce produkcyjne
Jak już pisaliśmy, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na broń "Łucznik" inwestuje w rozwój swoich mocy produkcyjnych. Trwają prace nad rozbudową zakładu. Powstaje nowa hala, co umożliwi zwiększenie skali produkcji. Spółka inwestuje również w nowoczesne maszyny i technologie, które pozwalają na szybszą i bardziej efektywną realizację zamówień.
- Dzięki tym inwestycjom, a także konsekwentnej strategii rozwoju, opartej na innowacyjności i zaawansowanych technologiach jesteśmy w pełni przygotowani do produkcji broni w dużym wolumenie, zachowując przy tym najwyższe standardy jakości – podkreśla Daniel Wilk, członek zarządu Fabryki Broni.
W 2024 r. FB odnotowała imponujący wzrost produkcji w porównaniu z rokiem ubiegłym - aż o 62,5 proc. Plany na 2025 r. przewidują dalszy wzrost produkcji o 15 proc. w stosunku do 2024 r.
- Udowadniamy tym samym, że jesteśmy w pełni gotowi zrealizować zamówienie w ramach nowo podpisanej umowy z Agencją Uzbrojenia i jednocześnie niezwykle dumni z wyników, jakie osiągnęliśmy w 2024 roku. Wzrost produkcji o 62,5 proc. w porównaniu do roku ubiegłego robi wielkie wrażenie. Jest efektem skokowego zwiększenia wydajności możliwemu dzięki modernizacji zakładu i inwestycji w nowoczesne technologie – wyjaśnia Jakub Czułba, członek zarządu „Łucznika”.
kat, bdb