Radomska Orkiestra Kameralna koncertuje. W internecie słuchają jej tysiące widzów

6 stycznia 2021

Radomska Orkiestra Kameralna nie może koncertować na żywo, ale nie daje o sobie zapominać swojej publiczności. A ta odwdzięcza się jej, „tłumnie” oglądając transmitowane w internecie występy. Tak było w grudniu, a kolejne wydarzenie zaplanowano na styczeń.

 

 

Koncert gwiazdkowy "The best of Ella Fitzgerald" (premiera na żywo 19 grudnia 2020 ma już ponad 1200 wyświetleń. - Świąteczna atmosfera, największe hity Elli Fitzgerald w wykonaniu Iwony Skwarek & S’Kwartetu oraz Radomskiej Orkiestry Kameralnej okazały się idealnym prezentem świątecznym dla naszych melomanów - uważa Agnieszka Stanicka z biura koncertowego ROK. Jak zaznacza, najbardziej przypadł słuchaczom do gustu koncert sylwestrowy "Złota era Hollywood" (premiera 31 grudnia), który ma już prawie 4 tys. wyświetleń. - Cieszymy się bardzo, że ten wyjątkowy, bo ostatni w 2020 roku wieczór spędzili państwo z nami w rytmie największych przebojów złotych czasów amerykańskiego kina - podkreśla Stanicka. 

Kochają jazz, musical, muzykę klasyczną, filmową i...

W koncercie wzięły udział wokalistki z tercetu Luna Voices w składzie: Natalia Kiczyńska, Monika Kuczera, Karolina Pasierbska. Trio tworzą absolwentki wrocławskiej Akademii Muzycznej. Artystki doświadczenie zdobywały śpiewając w Chórze NFM, z którym koncertowały na całym świecie. Są także laureatkami wielu nagród w prestiżowych konkursach. Wokalistki tworzące Luna Voices kochają jazz, musical, muzykę klasyczną, filmową i współczesne standardy muzyki rozrywkowej. Natomiast za aranżacje śpiewanych przez nie utworów odpowiada basista, kompozytor i aranżer Filip Torres, a także saksofonista, kompozytor i producent Grzech Piotrowski. Na fortepianie zagrał Rafał Stępień, a na perkusji Tomasz Torres. Gościnnie wystąpiły wokalistki Tamara Behler i Kinga Miśkiewicz. A to wszystko z towarzyszeniem Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Koncert karnawałowy z nowym fortepianem

Jego transmisja już w styczniu na kanale YouTube ROK. Będzie to znakomita okazja do zapoznania się z barwą i dźwiękiem nowego fortepianu Yamaha CFX z 2015 roku, który kupiła orkiestra. - Wystąpi on w roli głównej, a zagra na nim wspaniały pianista Michał Drewnowski. Usłyszymy "Cztery pory roku" Astora Piazzolli - zapowiada Agnieszka Stanicka.

Nawiązują one do dzieła Vivaldiego ogólną inspiracją – wyrażeniem upływającego czasu, naznaczonego piętnem natury. Kompozycje tych dwóch artystów dzieli jednak wiele. Piazzolla w swoim dziele przekazuje atmosferę życia w Buenos Aires, naznaczonego piętnem tanga. Ta muzyka rodzi się w tłocznych ulicach, zadymionych kawiarniach, ciężkim i wilgotnym klimacie. Jak większość twórczości Piazzolli, przenika je duch namiętnego argentyńskiego tańca, które ten kompozytor wyniósł do rangi koncertowego poematu, barwnego i pełnego wyrafinowanych brzmień, przeznaczonego już nie tyle do tańca, co do skupionego słuchania. "Cztery pory roku" pierwotnie były czterema oddzielnymi utworami, które powstały w latach 1964-1969. Dopiero później kompozytor wpadł na pomysł, by je połączyć w formę suity.

Tango i brzmienie akordeonu

Skoro zabrzmią dźwięki tanga nie może zabraknąć brzmienia akordeonu, na którym zagra niezastąpiony Leszek Kołodziejski. Akordeonista, solista i kameralista, aranżer, muzyk sesyjny, Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, laureat konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Istotnym elementem jego drogi zawodowej jest improwizacja. Wielokrotnie brał udział w projektach multimedialnych, teatralnych z muzyką improwizowaną na żywo.

- Kto jeszcze nie miał okazji wysłuchać naszych koncertów, koniecznie musi to nadrobić. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału na YouTube oraz do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na Facebooku. Wkrótce pojawią się kolejne muzyczne niespodzianki - zachęca Stanicka.

kat, bdb

 

 

 

Tags