Radomskie Centrum Onkologii z ważnym certyfikatem. Pacjentki z rakiem piersi są pod kompleksową opieką
Radomskie Centrum Onkologii ma międzynarodowy certyfikat Breast Cancer Unit. Oznacza to, że placówka spełnia wymagania Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego (SIS). Dokument jest potwierdzeniem, że radomski szpital i zespół kierowany przez prof. Zorana Stojceva na najwyższym poziomie zajmuje się pacjentkami z rakiem piersi.
- To powód do olbrzymiej dumy. Szpital istnieje dopiero od kilku lat, ale ma wysokiej klasy specjalistów i jak widać wysokie standardy. Zespołowi należą się podziękowania - podkreśla dyrektor Radomskiego Centrum Onkologii Dorota Ząbek.
- Breast Cancer Unit to ośrodek kompleksowego leczenia raka piersi. Pacjentka jest pod opieką wysokiej klasy specjalistów od momentu diagnozy przez cały proces leczenia aż do wyzdrowienia. Każdy przypadek jest omawiany przez wielospecjalistyczne konsylium lekarskie - podkreśla prof. Zoran Stojcev, kierownik Breast Cancer Unit i szef oddziału klinicznego chirurgii onkologicznej RCO.
W konferencji, podczas której ogłoszono przyznanie radomskiemu szpitalowi prestiżowego certyfikatu wzięła udział Krystyna Wechmann, prezeska Federacji Stowarzyszeń Amazonki, która zwracała uwagę, że BCU w Radomskiem Centrum Onkologii to znakomita wiadomość i powód do zadowolenia. – To jest dla kobiet z tego obszaru niesamowita sprawa, bo my jako Amazonki cały czas apelujemy, żeby po diagnozie kobiety były leczone w dobrych ośrodkach. To podnosi skuteczność leczenia aż o 10 proc. Takich placówek jest wciąż za mało, tym większe gratulacje - mówiłą prezeska Amazonek.
Specjalistom gratulowała też Małgorzata Potocka, dyrektorka radomskiego Teatru Powszechnego. Do wszystkich apelowała o działanie. – Badajmy się, a nie o tym gadajmy. Potrzebne są konkretne działania, każdy może o siebie zadbać; namawiam do profilaktyki, do troszczenia się o siebie - zachęcała.
Wiceprezydent Radomia, Jerzy Zawodnik podkreślił, że widać wielkie zaangażowanie specjalistów z radomskiego szpitala. – Wpisaliście się w historię miasta i regionu - podkreślił.
Szerokie konsylium
W ramach konsylium Breast Cancer Unit decyzje podejmowane są przez szerokie grono: chirurga onkologicznego, onkologa klinicznego, patomorfologa, radiologa. Pacjentka objęta jest opieką rehabilitanta i psychoonkologa.
- Obeność specjalistów wielu dziedzin pozwala na szersze spojrzenie; każdy etap leczenie płynnie przechodzi w kolejny, omawiany cały czas przez tych samych specjalistów. - Pozwala to wybrać najlepszą opcję leczenia dla konkretnej pacjentki; jej samej daje z kolei poczucie komfortu i bezpieczeństwa - wyjaśnia dr n. med. Tomasz Lewandowski, kierownik oddziału onkologii klinicznej.
Radomskie Centrum Onkologii daje pacjentkom w ramach BCU dostęp do pełnej gamy badań, od USG, przez mammografię, rezonans, PET czy nowoczesną i precyzyjną biopsję mammotomiczną. Szpital zapewnia także leczenie chirurgiczne na wysokim poziomie, pacjentki kwalifikowane do zabiegów mastektomii mają szansę na rekonstrukcję piersi w tym samym czasie.
- Dla pacjentek amputacja piersi zawsze wiąże się z ogromnym obciążeniem psychicznym. Świadomość, że do rekonstrukcji może dojść podczas tej samej operacji znacznie to obciążenie zmniejsza. Zresztą w tej chwili zdecydowana większość chorych może mieć leczenie oszczędzające – zaznacza prof. Zoran Stojcev.
Leczenie systemowe
Radomska placówka jest w stanie pomagać pacjentkom w nowoczesny sposób, umożliwiając skorzystanie z radioterapii. Brachyterapia skraca leczenie do kilku dni, maksymalnie ograniczając pole napromieniania. Dalsze leczenie onkologiczne jest na najwyższym poziomie. Jak podkreślają onkolodzy z Radomskiego Centrum Onkologii, jest ono skojarzone, systemowe i dopasowane do potrzeb konkretnej pacjentki. Może to być chemioterapia, hormonoterapia, leczenie molekularne czy immunoterapia.
Breast Cancer Unit to sprawne diagnozowanie i skuteczne leczenie. Międzynarodowym certyfikatem może poszczycić się wąskie grono szpitali – w tej chwili jest ich w Polsce około 10. Leczenie odbywa w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dla pacjentek diagnozowanych w kierunku raka piersi przeznaczony jest specjalny numer telefonu: 48 389 24 00. Od tego kontaktu rozpoczyna się diagnostyka i leczenie w ramach BCU.
kat