• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Radomskie pogotowie ma trzy nowe ambulanse. Kosztowały prawie 2 mln zł

17 czerwca 2021

Trzy nowe ambulanse zasiliły tabor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Zostały zakupione przy udziale funduszy unijnych, w ramach programu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia oraz przy wsparciu z budżetu miasta. Jego przedstawiciele wręczyli dziś ratownikom kluczyki do karetek.

 

Kluczyki do nowych karetek wręczył wiceprezydent Jerzy Zawodnik

 

Radości z nowych pojazdów nie kryje dyrektor RSPR dr Piotr Kowalski. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ gros naszych ambulansów wkroczyło już w zaawansowany wiek,w 13. rok eksploatacji. W tak trudnych warunkach, w jakich funkcjonujemy, wiadomo, że przebiegi pojazdów przekraczają 500 tys. km - wyjaśnia szef radomskiego pogotowia. Jak zapewnia, ekipa pogotowia bardzo o nie dba, konserwuje i są one sprawne oraz bezpieczne dla użytkowników. - Natomiast wiadomo, że ich awaryjność wzrasta i nie zawsze jest gwarancja, że dotrzemy do potrzebujących tak szybko, jak można dotrzeć nowym, bezawaryjnym sprzętem - podkreśla dr Kowalski.

Dyrektor pogotowia uważa, że wsparcie przyszło w najbardziej trudnym dla stacji okresie, bo jest pandemia, która zwiększyła zadania pogotowia. - Ale wzrosły także koszty funkcjonowania, a środki które dostajemy z NFZ nie pozwalają na planowanie, a już na pewno na realizację jakichkolwiek inwestycji, dlatego staramy się korzystać ze środków zewnętrznych - wyjaśnia Piotr Kowalski.

Nowe ambulanse posiadają niezbędne wyposażenie, w tym urządzenia do masażu serca. Mają także nowoczesne systemy załadunku noszy, co znacznie ułatwia pracę ratownikom.

- Cały czas dbamy o to, by pogotowie ratunkowe dysponowało nowoczesnym sprzętem ratującym życie. W ciągu ostatnich dwóch lat pogotowie wzbogaciło się o sześć nowych karetek. Teraz mamy trzy kolejne. Czas pandemii pokazał jak bardzo jest to ważne, by móc szybko docierać do chorych, potrzebujących natychmiastowej pomocy. Oczywiście trzeba też pamiętać, że sprzęt to nie wszystko. Serdecznie dziękuję za ogromne zaangażowanie wszystkim ratownikom medycznym, lekarzom, pielęgniarkom, którzy na co dzień niosą pomoc potrzebującym - mówił wiceprezydent Jerzy Zawodnik, przekazując kluczyki do nowych ambulansów .

Oprócz trzech nowych ambulansów, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego kupiła także tysiąc kombinezonów (te zużywają się bardzo szybko; wyjazd do jednego pacjenta to najczęściej zużycie trzech kombinezonów), środki do dezynfekcji oraz specjalistyczną bramkę do dekontaminacji.

Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł ponad 1,9 mln zł, z czego prawie 1,6 mln pochodziło z funduszy unijnych - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2021.

bdb

Tags