Radomskie służby ratownicze dostały nowoczesnego drona. Będzie strzegł bezpieczeństwa (WIDEO)

30 listopada 2022

Dron – nowoczesny, specjalistyczny i świetnie wyposażony – trafił do radomskich strażaków. Będzie wykorzystywany na potrzeby Centrum Powiadamiania Ratunkowego w mieście i powiecie. To pierwszy taki system w województwie mazowieckim służący właśnie strażakom i służbom ratowniczym.

 

 

Dron został zakupiony w ramach rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań “Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022- 2024.

-  Projekt nazwaliśmy “Lotem za kłopotem – monitoring zagrożeń, bezpieczeństwo górą”. Poza zakupem drona przeszkolonych zostało sześciu operatorów ze starostwa oraz służb mundurowych. Celem tego programu jest przede wszystkim wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych systemów bezpieczeństwa w powiecie radomskim i samym Radomiu, a także podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń lokalnych. Jestem przekonany, że to był dobry zakup - przekonuje Waldemar Trelka, starosta radomski. Podkreśla, że dzięki urządzeniu będzie również można diagnozować i monitorować różne zagrożenia.

– Dron może być wykorzystywany w szerokim zakresie, począwszy od działań ratowniczo-gaśniczych, po to aby z góry zobaczyć sytuację na miejscu zdarzenia. Możemy wykorzystywać go także w działaniach prewencyjnych, w lasach, aby sprawdzić drogi przeciwpożarowe – wyjaśnia st. bryg. Bartosz Musiał, komendant miejski PSP w Radomiu.

Przypomnijmy: w ramach programu powiat radomski otrzymał prawie 100 tys. zł dofinansowania, a całkowity koszt projektu to ponad 107 tys. zł.

kat

Wideo i zdjęcia: Starostwo Powiatowe Radom

 

 

Tags