Radomskie Towarzystwo Naukowe ma 60 lat. W Resursie odbędą się spotkania autorskie i prezentacje

28 listopada 2023

Radomskie Towarzystwo Naukowe obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia. Był to dla RTN czas szczególny, m.in. pod względem wydawniczym. Najnowsza książka, która ukazała się pod szyldem towarzystwa to „Pomału i pieszo. Śladami Pawła Klimczuka”. Wznowiono też czasopismo „Radomskie Studia Humanistyczne”. Okolicznościowe spotkanie odbędzie się w środę, 29 listopada w Resursie.

 

fot. Ewelina Matuszkiewicz/Facebook

 

Autorką "Pomału i pieszo..." jest Ewelina Matuszkiewicz, która zabiera czytelników na wędrówkę śladami swojego pradziadka, zasłużonego dla Kozienic nauczyciela, regionalisty i społecznika oraz autora monografii krajoznawczej "Nasz powiat" (1928). Po stu latach przyglądamy się miejscom, które zostały opisane jako wyjątkowe, malownicze, znaczące dla regionu.

We współpracy z „Resursą Obywatelską" RTN wznowiło też czasopismo „Radomskie Studia Humanistyczne", którego wydawanie zawieszone było od 2018 r. Nowy VI tom jest plonem konferencji naukowej „Przemysł między Wisłą a Pilicą w XIX i XX wieku - dzieje i dziedzictwo", odbytej w listopadzie ubiegłego roku. Jeszcze przed postacią drukowaną powstała nowa strona internetowa: www.rocznik.radom.pl. Zawiera ona podstawową wersję czasopisma, w otwartym dostępie dla czytelników. Dostępne są na niej również numery archiwalne.

- Przedstawieniem dwóch powyższych dzieł chcielibyśmy uczcić tegoroczny jubileusz 60-lecia Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Po prezentacjach wydawnictw zapraszamy członków i sympatyków na okolicznościowe spotkanie, podczas którego wspomnimy doniosłe osiągnięcia naszych poprzedników, jak również opowiemy o dzisiejszych działaniach towarzystwa. Będzie też czas na rozmowy w nieformalnej atmosferze - zachęca w imieniu Zarządu RTN Łukasz Zaborowski.

Program

Sala Kameralna „Resursy Obywatelskiej" (ul. Malczewskiego 16): godz. 18 - prezentacja VI tomu rocznika „Radomskich Studiów Humanistycznych" i spotkanie z autorami; godz. 19 - prezentacja książki Eweliny Matuszkiewicz "Pomału i pieszo. Śladami Pawła Klimczuka" i spotkanie z autorką; godz. 20 - spotkanie okolicznościowe z okazji 60-lecia RTN.

Tags