Radomskie urodziny prof. Kołakowskiego

20 października 2007
Profesor Leszek Kołakowski już wkrótce zagości w Radomiu. W swoim rodzinnym mieście będzie świętował 80. urodziny. Wizytę poprzedzi cykl imprez edukacyjnych „Tydzień z profesorem”, które przygotowała Resursa Obywatelska. Prof. Leszek Kołakowski

Prof. Kołakowski przyjeżdża do Radomia na zaproszenie prezydenta Radomia i przewodniczącego Rady Miejskiej, by w rodzinnym mieście świętować swoje 80. urodziny. - To ma być radosne święto, więc uroczystości nie będą zbyt oficjalne i przede wszystkim mają sprawić przyjemność i być niespodzianką dla samego jubilata – mówi dyrektorka Resursy Renata Metzger. - „Tydzień z profesorem” to cykl imprez edukacyjnych. - Mają one przybliżyć postać profesora, jego poglądy filozoficzne, związki z naszym miastem.

Prof. Kołakowski przyjedzie do Radomia 26 października (piątek), ale imprezy towarzyszące rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek. Wtedy też w Resursie otwarta zostanie wystawa poświęcona profesorowi  i przeznaczona w szczególności dla uczniów szkół średnich. Oprócz tego Resursa pokaże jeszcze dwie inne wystawy: fotograficzną - miejsc związanych z Radomiem oraz korespondencji między profesorem a II LO im. M. Konopnickiej. Zaplanowano także sentymentalną wycieczkę po Radomiu, po miejscach, które wiążą się z Kołakowskim. Filozof będzie m.in. na ul. Niedziałkowskiego (dawniej Piaski), gdzie sie urodził i w przy swej dawnej szkole na ul. Żeromskiego, gdzie dziś mieści sie bank, odwiedzi również grób rodziców na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. We wtorek odbędzie się m.in: projekcja filmu pt:”Profesor”, a w środę wykład dr Wiesława Chudoby o filozofii Leszka Kołakowskiego.

Podczas „Tygodnia z profesorem” mieszkańcy Radomia będą mogli oprócz wystaw i filmów obejrzeć również programy artystyczne, które przygotowali uczniowie radomskich szkół średnich. Jedno z nich - inscenizacja bajki autorstwa profesora będzie miała miejsce podczas wycieczki ulicami miasta. Cały czas czynne będzie stoisko księgarni literackiej im. Witolda Gombrowicza z publikacjami dot. prof. Leszka Kołakowskiego.

Zaplanowano także nadzwyczajną sesję Rady Miasta w Resursie, podczas której profesorowi wręczony zostanie medal Bene Merentis i przyznane honorowe członkostwo Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Jak przypominają organizatorzy wizyty - najwyższy dowód uznania - honorowe obywatelstwo Radomia Leszek Kołakowski ma już od dawna.

Podczas urodzin profesorowi zostanie wręczona specjalna księga z życzeniami. Już można się do niej wpisywać. Księga dostępna jest w Resursie.

Fot.: Elżbieta Chudoba