Reklama

Radziuszki i tamburiny. Jak świętowali Boże Narodzenie radomianie – przedstawiciele innych wyznań i kultur?

1 grudnia 2023

Podłaźniczka, chanukija, radziuszki czy tamburiny… Za tymi enigmatycznymi hasłami kryje się fascynujący świat świętowania i radości związanej z tym wyjątkowym okresem. W Kamienicy Deskurów będzie można oglądać wystawę pozwalającą poznać i zrozumieć sposób celebrowania tych dni przez radomian – przedstawicieli różnych wyznań i kultur. Resursa zaprasza dzisiaj, 1 grudnia o godz. 17 na wernisaż ekspozycji „Bliscy – Dalecy. O zimowym świętowaniu”.

 

fot. Materiały prasowe/Resursa Obywatelska Radom

 

Na wystawie znajdzie się m.in. unikatowy zbiór kart z życzeniami noworocznymi parafii luterańskich z Leszna i Ślemu (XVII i XVIII wiek). - Odtworzymy pokój żydowskiej rodziny, w którym znajdą się chociażby naczynia obrzędowe używane podczas świąt. Odwiedzający ekspozycję zobaczą także wigilijny stół i elementy dekoracyjne, pojawiające się w okresie Bożego Narodzenia nie tylko w chłopskich domach. Będą również naczynia i tkaniny obrzędowe związane z prawosławnym Świętem Jordanu. Nie zabraknie także barwnych strojów oraz instrumentów – nieodłącznych rekwizytów romskich uroczystości – zapewniają organizatorzy.

Zgromadzone na wystawie eksponaty nie tylko rzucą światło na nieznane szerzej święta żydowskie, rangę Adwentu w społeczności protestantów, czy święto Jordanu obchodzone w prawosławiu. Przeważających dziś w Radomiu wyznawców katolicyzmu mogą zaskoczyć również artefakty związane z religią, którą dobrze znają… Przede wszystkim jednak wystawa ma przypominać o tym, że Radom był od co najmniej dwóch stuleci miastem wielu kultur i wyznań, a ich przedstawiciele wciąż żyją wśród nas – bliscy, a jednocześnie dalecy.

Ekspozycja będzie czynna od 3 grudnia do 16 lutego. Wystawa będzie dostępna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godz. 10-18.

Dodatkowo w ramach wystawy Muzeum Historii Najnowszej Radomia zaprosi na warsztaty świąteczne, które będą się odbywać we wtorki, środy i czwartki o godz. 10 i 12. Zapisy dla grup zorganizowanych prowadzone są pod nr tel. 48 377-80-15, numer wewnętrzny 41.

Bilety na wystawę kosztują: 5 zł (ulgowy) i 10 zł (normalny). Na zajęcia warsztatowe połączone ze zwiedzaniem wystawy obowiązuje bilet w cenie 10 zł.

Tags
Reklama