• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Recitalem Zbigniewa Zamachowskiego rozpoczyna się Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję

7 maja 2021

Recitalem Zbigniewa Zamachowskiego rozpoczyna się w sobotę, 8 maja o godz 17 XXVIII Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję „Łaźnia”. W koncercie autorskie utwory artysty i interpretacje znanych twórców. Premiera online na Facebopku i YouTube.

 

 

Zbigniew Zamachowski (fot. Materiały prasowe/Łaźnia

 

Recital Zbigniewa Zamachowskiego, znanego aktora teatralnego i filmowego, to spotkanie ze sztuką na najwyższym poziomie. W koncercie usłyszymy autorskie utwory artysty oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Osieckiej, Nohavicy, Bukartyka, Stinga, Przybory, Wasowskiego i wielu innych. Nie zabraknie przeboju "Kobiety jak te kwiaty", znanego z plebiscytu radiowej „Trójki”, pochodzącego z przedstawienia "Zamach na MoCarta". Artyście towarzyszyć będzie kompozytor i pianista Roman Hudaszek.zamachowski, koncert, turniej śpiewających poz

Zbigniew Zamachowski (ur. 17 lipca 1961 w Brzezinach) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, lektor, piosenkarz, kompozytor muzyki do etiud filmowych oraz autor muzyki i tekstów piosenek. Jeden z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia. Lubiany przez publiczność, sprawdzający się w bardzo różnorodnym repertuarze ról. Jest absolwentem technikum i szkoły muzycznej. Już w dzieciństwie tworzył różne melodie, wykorzystując co miał pod ręką. W szkole podstawowej zaczął pisać piosenki. W młodości zwyciężał w konkursach wokalnych.

W filmie debiutował w 1981 rolą w "Wielkiej majówce" Krzysztofa Rogulskiego. W teatrze debiutował w grudniu 1983 roku. Dwa lata później otrzymał nagrodę za rolę pianisty w przedstawieniu "Syn marnotrawny" (Łódź – III Ogólnopolski Przegląd Spektakli Dyplomowych). W 1985 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTiT w Łodzi. Laureat licznych nagród, branżowych i państwowych. Zasłynął ogromną ilością udanych kreacji aktorskich, zarówno filmowych, jak i teatralnych. Grał m.in. w filmach Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hassa, Jacka Bromskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego.

Od początku związany był z estradą – w czasie studiów występował z poznańskim kabaretem TEY. W 1980 r. swoją autorską piosenką zdobył II nagrodę na festiwalu w Opolu. Uczestniczył i zdobywał nagrody w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wykonywał piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Grzegorza Turnaua, a także kompozycje autorskie do własnych tekstów. W 1989 roku zagrał w muzycznym przedstawieniu Magdy Umer i Jeremiego Przybory "Zimy żal", zaś w 1993 roku występował w Teatrze Rampa z popularnym spektaklem muzycznym "Big Zbig Show". Jest wykładowcą piosenki aktorskiej w warszawskiej Akademii Teatralnej. Od kwietnia 2008 jest Członkiem Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

 

 

 

Tags