Rektorzy dyskutują na Politechnice
- Dyskutujemy w trzech głównych obszarach tematycznych. Pierwszy to rozliczenia europejskich grantów przyznawanych uczelniom, drugi - nowelizacja ustawy u szkolnictwie wyższym i trzeci - stworzenie strategicznego programu zabezpieczeń przeciwpowodziowych - informuje przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Technicznych prof. Antoni Tajduś. Jak dodaje, ten ostatni problem wyłonił się podczas podobnego spotkania szefów uczelni w Sandomierzu.
Zasadnicza zmiana, która ma się pojawić w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym to tzw. Krajowe Ramy Kwalifikacji. - Mają one określać zasady kształcenia studentów. Zostaną oparte na efektywności i bardzo dużą rolę będzie w nich odgrywać nie tylko - jak dzisiaj - wiedza, ale przede wszystkim umiejętności - tłumaczy prof. Józef Lubacz z Politechniki Warszawskiej. Podkreśla, że jeśli taki zapis w ustawie się znajdzie, uczelnie dostaną większą swobodę w konstruowaniu programów nauczania. - Ale jest w tym także "marchewka" - w większym stopniu będą też odpowiadały za jakość kształcenia - - mówi prof. Lubacz.
Rektorzy zastanawiają się również jak mogą pomóc w stworzeniu systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych. - Wskażemy 12 obszarów, którymi należy się zająć, powołamy zespoły najlepszych specjalistów, którzy przeanalizują m.in. stan wałów, odpowiedzą na pytanie jak je należy budować, w jakiej technologii, jakie tereny i kiedy zalewać - wyjaśnia prof. Tajduś. Zaznacza, że część tych prac uczelnie techniczne, które współpracują ze sobą bardzo dobrze i solidarnie, wykonają społecznie, ale na część będą potrzebować pieniędzy.
(bdb