„Retrospekcje. Powiat Radomski” w Zakrzewie. O skarbach sztuki sakralnej

28 kwietnia 2022

Powiatowy Instytut Kultury zaprasza dzisiaj, 28 kwietnia o godz.18 na kolejne spotkanie z cyklu „Retrospekcje. Powiat Radomski”. Tym razem spotkanie odbędzie się w Gminnej Bibliotece Publicznej Zakrzewie. Temat: skarby sztuki. Będzie też transmisja online.

 

 

Cenne rzeźby, ołtarze, chrzcielnice, ambony, prospekty organowe, stalle i epitafia, malarstwo różnych epok, zabytki architektury oraz wyjątkowe monstrancje, kielichy czy relikwiarze, szaty liturgiczne z minionych wieków. O tym wszystkim przeczytamy, zobaczymy na fotografiach w albumie "Skarby sztuki sakralnej Diecezji Radomskiej" autorstwa ks. Michała Krawczyka i Wojciecha Stana. - Zaprezentujemy wyjątkową publikację, bo po raz pierwszy zebrano i opisano najcenniejsze zabytki naszej diecezji, przedmioty i obiekty niezwykłe, piękne, które zachwycają kunsztem wykonania i są skarbami nie tylko w wymiarze materialnym, ale są także skarbami wiary. Dokonując wyboru najcenniejszych obiektów do publikacji, brali pod uwagę wartość historyczną i artystyczną zabytków, stan zachowania, starali się także przybliżyć obiekty mało znanych mieszkańcom diecezji - wyjaśnia Renata Metzger, dyrektor PIK.

Wojciech Stan to wybitny fotografik związany z regionem radomskim, który przez dziesiątki lat dokumentuje otaczającą nas rzeczywistość po mistrzowsku wykorzystując migawkę swojego aparatu fotograficznego. Ks. dr Michał Krawczyk to diecezjalny konserwator zabytków. Jest autorem wielu publikacji z zakresu historii Kościoła i historii sztuki.

Ze spotkania planowana jest transmisję online na stronie www.pik.radom.pl i na profilu fb PIK.

 

 

Tags