Retrospotkanie w Resursie. Urbanistyka Radomia II połowy XX wieku

13 października 2020

Resursa wraz ze społecznością skupioną wokół facebookowego profilu „Radom. Retrospekcja” zapraszają dzisiaj, 13 października o godz. 18 na 27. Retrospotkanie pt. „Urbanistyka Radomia II połowy XX wieku”. O rozwoju przestrzennym opowie architekt Elżbieta Maj.

   

Tym razem uczestnicy przyjrzą się bliżej rozwojowi przestrzennemu Radomia w drugiej połowie XX wieku. O tym, jak kształtowały się kolejne plany zagospodarowania przestrzennego miasta i czy z dzisiejszej perspektywy można pozytywnie ocenić powstałą zabudowę – opowie architekt urbanista Elżbieta Maj, autorka monumentalnej publikacji „Radom w półwieczu 1960-2010. Rozwój przestrzenny". Czy Radom w dziedzinie urbanistyki może się czymś chlubić, czy raczej ma powody do wstydu? Które budynki okazały się dziełami ponadczasowymi, a które nigdy nie powinny powstać? Na te i wiele innych pytań odpowiedź padnie na Retrospotkaniu.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną także dwutomowe wspomnienia Elżbiety Maj noszące tytuł „AnaGRAM" oraz „Reszta życia". Szczególnie druga ich część, obejmująca radomskie lata autorki, powinna zainteresować miłośników miasta i jego współczesnych dziejów.

Tradycją „Retrospotkań" stało się już „TOP-10 Retrospekcji". I tym razem nie zabraknie krótkiej prezentacji znanych i lubianych przez radomian miejsc. Jakich tym razem? Odpowiedź padnie podczas spotkania.

Elżbieta Maj – z pochodzenia Ślązaczka, w 1960 roku ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i rozpoczęła pracę w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Radomiu. Od 1 lipca 1975 roku kierowała pracownią ds. planowania Radomia w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego. Główna projektantka planów zagospodarowania przestrzennego Radomia z lat 1972, 1982 i 1994. Laureatka wielu nagród i konkursów branżowych, autorka wielu opracowań naukowych w zakresie urbanistyki i architektury.

Tags