Rewitalizacja społeczna: pokazać alternatywę
Urząd Miejski stara się o udział w projekcie Pilotażowego Programu Rewitalizacji Społecznej w ramach Partnerstw Lokalnych (Program Operacyjny Kapitał Ludzki). Ogłosiło go Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich - państwowa jednostka budżetowa podległa Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej. Oczywiście oznacza to, że gmina będzie aplikować o środki unijne - wyjaśnia Ryszarda Kitowska z radomskiego magistratu. Jak dodaje, głównym celem programu ma być pomoc młodym osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, pokazanie im sposobów wyjścia z bezradności życiowej.
Programem zostaną objęte osoby młode, w wieku 15-25 lat, które z różnych przyczyn przerwały kształcenie na poziomie podstawowym lub gimnazjalnym bądź inni młodzi ludzie zagrożeni
wykluczeniem społecznym.
Grupą około 20-osobową zajmie się Arka. - To mieszkańcy Starego Miasta, których edukacja zakończyła się bardo wcześnie. Będziemy się starali przekonać ich, że mają jeszcze szanse nie tylko, by kontynuować naukę, ale także by zdobyć zawód. Będziemy pokazywać im właściwie wzorce - tłumaczy rolę Arki w programie jej prezes ks. Andrzej Tuszyński.
Z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wytupuje do programu około 20 młodych matek, które także zakończyły - z różnych powodów - edukację na poziomie szkoły podstawowej lub gimnazjum. - Będą one uczestniczyć w spotkaniach m.in. z psychologiem, doradcą zawodowym. Te zajęcia mają nie tyle przygotować je do zdobycia zawodu ile zmienić nastawienie do życia. Specjaliści określą co najwyżej ich predyspozycje, rozbudzą zainteresowania, pokażą alternatywę, pozwolą odnaleźć się w świecie, tak by umiały pokierować swoim życiem - tłumaczy R. Kitowska.
Wartość projektu to ponad 1,5 mln zł, gmina z budżetu przeznacza na jego realizację 10 proc. tej sumy, reszta to dotacja unijna. Program rozpocznie się w październiku i potrwa 15 miesięcy, do grudnia 2012 r.
(bdb)