Roboty sprzątające przyszłości – czy zastąpią człowieka?

11 sierpnia 2022

Niezrozumiałe mechanizmy i technologie w wielu osobach wzbudzają zachwyt, a w innych lęk. Nie inaczej jest w przypadku urządzeń sprzątających zwanych robotami przyszłości, które w najbliższych latach mają zacząć stanowić dla człowieka poważną konkurencję. Czy to jednak realna perspektywa i dlaczego wzbudza tyle emocji?

 

 

Roboty sprzątające przyszłości – jak patrzeć na nowoczesne technologie?

Dzięki nowoczesnym technologiom wiele działań stało się dla człowieka łatwiejszych, wymagających mniej wysiłku i bardziej komfortowych, czego najlepszym potwierdzeniem są roboty sprzątające na sferis.pl. Jednocześnie udało się osiągnąć poziom rozwoju, który wcześniej wydawał się nie do osiągnięcia. Wprowadzane obecnie technologie w postaci robotów sprzątających budzą jednak już nie tylko zachwyt, ale również obawy. Kto wie, być może za kilkanaście albo kilkadziesiąt lat autonomiczne roboty sprzątające będą do kupienia od ręki w standardowych sklepach, jak np. https://www.sferis.pl/?

Grupą, która może się cieszyć, są projektanci, inżynierowie, producenci i podmioty wprowadzające takie urządzenia do swoich firm. W efekcie coraz częściej utrzymanie porządku w przestrzeniach korporacyjnych przypada inteligentnym odkurzaczom czy innym sprzętom, a etaty na tych stanowiskach są redukowane. Podobnie jest w domach prywatnych. Zamiast biegać po domu z odkurzaczem kupuje się robota, który pochłania drobinki i zanieczyszczenia, gdy człowiek relaksuje się na kanapie przed telewizorem.

Tutaj pojawia się pytanie: w takim razie kto ma problem z coraz to bardziej zaawansowanymi robotami sprzątającymi? Mowa o ludziach właśnie z tej branży, którzy boją się, że stracą pracę, staną się niepotrzebni i popadną w finansowe kłopoty.

Coraz lepsze roboty sprzątające – dlaczego powinieneś się cieszyć?

Zaawansowane urządzenia sprzątające są wyjątkowo potrzebne. Dzięki ich pracy można ograniczyć aktywność człowieka w danych miejscach, a trzeba przyznać, że nie wszędzie wzmożony ruch jest wskazany. Za przykład posłużyć mogą tutaj oddziały zakaźne w szpitalach czy obiekty przemysłowe, w których stosuje się substancje bądź surowce niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Dla podmiotów zarządzających ważne jest też to, że nowoczesne roboty sprzątające mogące zastąpić człowieka, pozwalają na ograniczenie ponoszonych z tego tytułu kosztów. Wykorzystując innowacyjne maszyny działające autonomicznie w oparciu o skomplikowane algorytmy, pracodawca może zrezygnować z zatrudniania nawet kilku osób oraz przestać wydawać pieniądze na niezbędne wcześniej akcesoria, sprzęty i uniformy ochronne.

Roboty sprzątające jeszcze długo nie zastąpią człowieka

Patrząc na to, jak szybko rozwija się sektor technologiczny, trzeba przyznać, że kiedyś powstaną niesamowicie inteligentne sprzęty sprzątające zwane dzisiaj robotami przyszłości. Trudno jednak prorokować, kiedy to się stanie. Co prawda już dzisiaj mamy do czynienia z wieloma robotami, które są w dużym stopniu autonomiczne, pobierają dane, przetwarzają je, potrafią się komunikować i reagować, ale wciąż nie można nazwać ich w pełni niezależnymi od człowieka.

Owszem, robot odkurzający zastępuje człowieka podczas odkurzania, ale potrzebuje ludzkiej ręki przy szeregu innych czynności – to człowiek musi przeprowadzać regularne przeglądy, czyścić sprzęt oraz może modyfikować ustawienia czy jednym kliknięciem całkowicie wyłączyć urządzenie. Pewne jest, że w najbliższych latach będą powstawać coraz to nowsze, coraz bardziej skomplikowane i coraz bardziej samodzielne sprzęty, ale we wielu obszarach pozostaną one zależne od człowieka, więc nie będą w stanie w pełni go zastąpić.

Tags