Rodzaje nawierzchni na kortach tenisowych dla młodzieży
W miarę uczenia się coraz więcej o tenisie zaczniesz rozumieć, w jaki sposób różne nawierzchnie kortu mogą wpływać na grę zawodnika. Zasadniczo różne rodzaje nawierzchni kortów tenisowych są konstruowane na mnóstwo sposobów i przy użyciu różnych materiałów. Ich odmienna konstrukcja i skład wpływa na kilka aspektów meczu tenisowego, w tym prędkość uderzeń, odbicie piłki i zdolność poruszania się zawodników. Jakie są nawierzchnie w tenisie? Które nawierzchnie tenisowe są wolne, a które szybkie?
Różne rodzaje
ITF (Międzynarodowa Fed nawierzchni kortów tenisowycheracja Tenisowa) obecnie klasyfikuje nawierzchnie kortów tenisowych do następujących kategorii:
Korty akrylowe/poliuretanowe (twarde)
Zazwyczaj klasyfikowane jako korty twarde, nawierzchnie akrylowe lub poliuretanowe są zdecydowanie najpopularniejszymi kortami w Stanach Zjednoczonych.
Twarde korty tenisowe zbudowane są z podstawy regulacyjnej wykonanej z betonu lub asfaltu i posiadają wykończeniową powierzchnię ścieralną wykonaną z akrylu bądź poliuretanu. Substancje te służą do malowania białych linii i kortów na różne kolory. Korty te mogą mieć również warstwę amortyzującą pod warstwą akrylową, w zależności od pożądanej szybkości nawierzchni tenisowej.
Korty o tej nawierzchni są zwykle uważane za średnie, średnio szybkie lub szybkie. Im więcej piasku dodamy do mieszanki użytej do pomalowania powierzchni użytkowej, tym wolniejszy staje się kort. Większość największych profesjonalnych turniejów rozgrywana jest na kortach akrylowych/poliuretanowych, w tym dwa Wielkie Szlemy (Australian Open i US Open), finały ATP i 6 ATP 1000 (Indian Wells, Miami, Canadian Open, Cincinnati, Szanghaj i Paryż).
Korty twarde są świetne dla tenisistów bazujących na serwisie, ponieważ trafianie asów serwisowych jest na twardej nawierzchni tenisowej znacznie łatwiejsze. Generalnie korty te stają się szybsze, gdy są wystawione na działanie słońca i ciepła. Oznacza to, że zawodnik może mieć różne doświadczenia, grając na tym samym korcie, ale o dwóch różnych porach dnia.
Tenis to jedna z najpopularniejszy dyscyplin sportowych na świecie. Jest to również drugi najczęściej spotykany sport na kuponach graczy korzystających z serwisów bukmacherskich. Jeśli chcesz obstawiać turnieje rozgrywane na różnych nawierzchniach tenisowych i zawsze mieć dostęp do najszerszej oferty zakładów przedmeczowych oraz live, zarejestruj konto, używając fuksiarz kod promocyjny w formularzu. Daje on nowe możliwości dla nowych graczy, rozszerza bonus powitalny i ułatwia warunki obrotu!
Korty ceglane/ziemne
Korty ceglane/ziemne są niezwykle popularne w Europie i Ameryce Południowej i są uważane za znacznie wolniejsze od kortów twardych.
Gliniane korty tenisowe wykonane są z wierzchniej warstwy drobnego kruszywa kruszonego – może to być kamień, cegła, łupek lub inny niezwiązany materiał. Poniżej tej warstwy wierzchniej znajduje się zwykle inna grubsza warstwa wykonana z tego samego materiału, ale w postaci zagęszczonej.
Konstrukcja kortów ziemnych sprawia, że są wolne i sprężyste, co czyni je doskonałymi dla silnych graczy linii bazowej i graczy, którzy używają dużej rotacji górnej w swoich uderzeniach. Korty ceglane cechują się także możliwością ślizgania po korcie. Korty ceglane wymagają również więcej czynności konserwacyjnych niż korty twarde, ponieważ potrzebują częstych czynności konserwacyjnych, które obejmują nawadnianie, wałowanie i szczotkowanie.
Istnieją dwa główne rodzaje kortów ceglanych: ceglane czerwone i ceglane zielone (znane również jako claytech lub har-tru). Korty z zielonej cegiełki są szybsze i bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, a czerwone są wolniejsze i bardziej popularne w Ameryce Południowej i Europie. Czerwona glina jest drugą najpopularniejszą nawierzchnią w profesjonalnym tenisie, ponieważ jest to nawierzchnia jednego z Wielkich Szlemów (Roland Garros) i trzech ATP 1000 (Madryt, Monte Carlo i Rzym).
Trawiaste nawierzchnie tenisowe
Uważane za najbardziej eleganckie ze wszystkich nawierzchni, korty trawiaste są obecnie dość trudne do znalezienia. Korty trawiaste były o wiele bardziej popularne w przeszłości, a w latach 1905 i 1974 rozgrywano na trawie 3 Wielkie Szlemy (Australian Open, Wimbledon i US Open). Wraz ze spadkiem popularności kortów z taką nawierzchnią, na trawie rozgrywany jest obecnie tylko jeden Wielki Szlem (Wimbledon). Co więcej, żadne ATP 1000 nie są rozgrywane na trawie.
Powodem spadku popularności kortów trawiastych jest to, że wymagają one dużo więcej konserwacji i nie można na nich grać nawet przy niewielkim deszczu. Z tych powodów jako główne nawierzchnie kortów tenisowych przejęły korty ziemne i korty twarde.
Korty tenisowe z trawy naturalnej zbudowane są z grubej warstwy gliny, mułu i piasku oraz nawierzchni z trawy naturalnej. Korty te wymagają również rury drenażowej w warstwie fundamentowej, aby uniknąć gromadzenia się wody.
Korty trawiaste pozwalają piłce ślizgać się po jej odbiciu, co znacznie przyspiesza ogólną grę. Ponadto piłka ma tendencję do pozostawania nisko i blisko ziemi, co oznacza, że strzały z cięciem są zazwyczaj bardziej skuteczne niż uderzenia z rotacją górną.
Asfalt
Asfaltowe korty tenisowe są zwykle zbudowane tak samo, jak korty akrylowe. Jednak na kortach asfaltowych nie dodaje się ostatniej warstwy akrylu – co czyni je bardziej podatnymi na szkody środowiskowe. Z czasem wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i ciepła może powodować powstawanie pęknięć na nawierzchniach asfaltowych, które mogą wymagać naprawy.
Zazwyczaj początkowe koszty budowy asfaltowych kortów tenisowych są mniejsze niż w przypadku innych rodzajów nawierzchni. To jest powód, dla którego wiele kortów publicznych ma nawierzchnię asfaltową. Jednak wraz z kosztami utrzymania i naprawy pęknięć, ogólne koszty długoterminowe mogą być większe.
Nie ma profesjonalnych turniejów rozgrywanych na kortach asfaltowych, ponieważ wszystkie turnieje na twardych kortach rozgrywane są na nawierzchniach, które mają nałożoną ostatnią warstwę akrylu lub poliuretanu.
Hybrydowa glina
Hybrid Clay to nowa, zastrzeżona znakiem towarowym technologia opracowana niedawno w Europie i została już uznana przez ITF za nową nawierzchnię tenisową. Daje takie samo wrażenie jak zwykły kort ceglany, ale wymaga o wiele mniej konserwacji. Ta powierzchnia jest uważana przez ITF za powolną.
Obecnie na świecie istnieje tylko kilka kortów Hybrid Clay (wszystkie w Europie) i nie rozgrywa się na nich żadnych turniejów. Ta nowa powierzchnia może być posadowiona na dowolnej innej istniejącej powierzchni, co jest niezwykle interesujące. Chociaż proces budowy jest utrzymywany w tajemnicy (ponieważ jest znakiem towarowym), niektóre z korzyści proponowanych przez nawierzchnię hybrydową obejmują mniejsze koszty konserwacji, mrozoodporność i wiodący na rynku system odprowadzania wody.
Artykuł partnera