ROK gra „Walentynkowe tango”
Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi turecki dyrygent Emin Güven Yaslicam, a na bandoneonie zagra Maciej Frąckiewicz. W programie: polskie prawykonanie inspirowanego tangiem koncertu "Aconcagua" Astora Piazzolli, Paul Hindemith (1895-1963) "5 utworów na orkiestrę smyczkową", op. 44, Jean Sibelius (1865-1967) "Rakastava (Kochanek)", op. 14, Piotr Czajkowski (1840-1893) "Serenada C-dur", op. 48.
Koncert "Aconcagua” jest pięknym i niezwykle przejmującym utworem stanowiącym przykład dzieła orkiestrowego w twórczości Astora Piazzolli na bandoneon i orkiestrę. Jego nazwa pochodzi od najwyższego szczytu Cordilleros de los Andes. Mistrzowsko zinstrumentowany i ukształtowany dramaturgicznie koncert składa się z trzech części: Allegro marcato, Moderato i Presto.
W Koncercie Piazzolla osiąga szczyty mistrzostwa zarówno w zakresie instrumentacji, jak i dramaturgii formy, wspaniale oddając żywiołowość tanga oraz jego liryczną, pełną melancholii refleksyjność. Wydobycie piękna tej muzyki nie byłoby możliwe bez instrumentu, którym Astor Piazzola był zafascynowany, czyli bandoneonu, na którym zagra doskonały muzyk młodego pokolenia, doceniony solista Maciej Frąckiewicz.
- W koncercie walentynkowym nie może zabraknąć utworu przeznaczonego z samej nazwy dla zakochanych, czyli serenady, pierwotnie nazywanej „muzyka nocą”, śpiewana przy akompaniamencie lutni pod oknem ukochanej. W XIX wieku powstało kilka słynnych serenad romantycznych napisanych na orkiestrę smyczkową, należy do nich także Serenada C-dur Czajkowskiego, który zaliczał ją do swoich ulubionych utworów. Zawiera ona moc pięknych melodii, a jej brzmienie do dziś zachwyca bogactwem i spoistością - tłumaczy Agnieszka Możdzyńska- Stanicka z biura koncertowego ROK.
Koncert rozpocznie się o godz. 18. Bilety w cenie: 19, 16, 13, 11 zł. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia. Szczegóły w Darmowych wejściówkach
(kat)
Więcej na www.rok.art.pl