ROK wkracza w kolejny sezon

Pierwszy koncert po wakacyjnej przerwie już w najbliższą sobotę (26 bm.) o godz. 18. - Inaugurujemy sezon programem z udziałem znakomitego pianisty Adama Wodnickiego. Zagramy koncerty: fortepianowy G-dur w autorskiej, kameralnej wersji i II Symfonię D-dur w orkiestracji Ferdinanda Riesa, ucznia Beethovena. Będzie to polskie prawykonanie tego utworu - wyjaśnia dyrektor ROK Maciej Żółtowski.
A już 1 października rozpoczyna się zaplanowany na cztery dni XIII Międzynarodowy Festiwal Kwartetów Smyczkowych. - W koncercie inauguracyjnym wystąpi Kwartet Jagielloński i będzie to prawdziwa uczta dla melomanów - zapewnia kierownik festiwalu i altowiolista orkiestry Stanisław Bawor. Podkreśla, że wiele spośród wykonywanych podczas imprezy utworów będzie miało w tytule jakiś przymiotnikowy określnik. - To bardzo rzadkie w przypadku utworów pisanych na kwartet - tłumaczy.
Podczas kolejnych festiwalowych dni usłyszymy Kwartety: Wilanów i Akademia (Węgry). Na zakończenie zaś ROK zaprezentuje m.in. orkiestrową, rzadko grywaną wersję Kwartetu smyczkowego e-moll Giuseppe Verdiego.
W listopadzie w roli głównej zabrzmią najpierw skrzypce - na tym instrumencie z towarzyszeniem orkiestry Bacha grać będzie Piotr Pławner - a potem kompozycje Grażyny Bacewicz. - Koncerty grudniowe, a wiec gwiazdkowy i sylwestrowy - jak zwykle na wesoło. - Jazzowo z utworami Gershwina i Scota Joplina w wykonaniu świetnego Vadima Brodskiego - zachwala dyr. Żółtowski i nie chce zdradzić programu sylwestrowego. - Niech to będzie na razie niespodzianka - mówi.
Bożena Dobrzyńska
Dla nadzych czytelników jak zawsze mamy zaproszenia na koncerty ROK. Szczegóły w Darmowych wejściówkach