Rynek coraz ładniejszy. Także dzięki kamienicom: Gąski i Esterki oraz Deskurów

26 maja 2021

Zabytkowe meble z Apteki pod Białym Orłem będziemy mogli oglądać w odrestaurowanych kamienicach Gąski i Esterki w Rynku. Ich remont dobiegł końca. Trwa natomiast procedura przetargowa na ekspozycję w planowanym tu Muzeum Historii Radomia.

 

Meble ze słynnej apteki zostały odnowione

 

Dziś inwestycje realizowane dzięki wsparciu samorządu Mazowsza oglądali wspólnie marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Muzeum Miasta Radomia lada chwila

Remont i aranżacja w tym miejscu Muzeum Miasta Radomia pochłonie blisko 8 mln zł, które pochodzą  z budżetu województwa mazowieckiego. – Tak duże i historycznie ważne miasto, jakim jest Radom, zasługuje na muzeum poświęcone jego historii. Dlatego nie szczędzimy środków na ten cel. Chcemy, aby była to placówka nowoczesna i ciekawa. Proszę zauważyć, że to, co dziś oglądamy to nie tylko inwestycje w kulturę, ale i działania, dzięki którym kolejne radomskie zabytki odzyskają dawny blask - – podkreśla marszałek Struzik.

Meble z Apteki pod Białym Orłem znowu zachwycają

Jak już pisaliśmy, meble z Apteki pod Białym Orłem wróciły po renowacji do Radomia i zostały już umieszczone w tworzonym muzeum. Wszyscy radomianie pamiętają, że słynna apteka działała w kamienicy przy ulicy Żeromskiego 5. Została zamknięta w 2013 roku.

Na ekspozycji w Gąsce i Eterce będzie można oglądać całe wyposażenie apteki. Koszt prac renowacyjnych to 184 tys. zł. – Będziemy się starali o odzyskanie oryginalnych szkieł aptecznych, które się zachowały. Jeśli jednak nam się nie uda, zrobimy wierne kopie. Na tych szkłach są emblematy apteki. To wyjątkowe elementy, które warto, aby wróciły do Radomia. Obecnie są w Muzeum Farmacji w Krakowie – mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Lśni też kamienica Deskurów

Marszałkowie wspólnie z prezydentem przeszli także pod kamienicę Deskurów, która została zrewitalizowana dzięki wsparciu unijnemu przyznanemu przez samorząd województwa. Dotacja unijna na ten cel wyniosła aż 23 mln zł.

– Miasto Kazimierzowskie z roku na rok coraz bardziej się zmienia. Cieszę, że w tym całym procesie mamy dobrego partnera, jakim jest samorząd województwa mazowieckiego, który nie tylko wsparł finansowo rewitalizację kamienicy Deskurów, ale też podjął się remontu Domu Gąski i Esterki i utworzenia w tym miejscu Muzeum Historii Radomia. To kolejny ważny krok przybliżający nas do celu, jakim jest przywrócenie radomianom Miasta Kazimierzowskiego. Jestem przekonany, że już niedługo ta część miasta będzie miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez samych radomian i naszych gości – zaznacza prezydent Witkowski.

kat, bdb

Fot. Łukasz Wójcik/UM Radom, rafałrajkowski/afcebook

 

Tags