Rzeźby i rysunki na dwóch wystawach

4 czerwca 2012
Dwie wystawy otwiera w najbliższą środę (6 bm.) o godz. 17 Muzeum Sztuki Współczesnej. Na pierwszej zaprezentowane zostaną prace pięciu rzeźbiarzy, na drugiej Tadeusza Kulisiewicza.



 

 

  Władysław Hasior Rzeźby Sylwestra Ambroziaka, Jerzego Beresia, Władysława Hasiora, Józefa Łukomskiego i Olgierda Truszyńskiego pochodzą z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu

Czterech artystów :Jerzy Bereś (ur. 1930), Władysław Hasior (1928 – 1999), Józef Łukomski (1920 – 1996) i Olgierd Truszyński (ur. 1931) – należy do pokolenia klasyków sztuki nowoczesnej w Polsce; piąty – Sylwester Ambroziak – jest znacznie młodszy (ur. 1964). Wystawa prezentuje ogromnie różnorodną i znakomitą rzeźbę nowoczesną od lat 50. do 90. XX wieku. Są dwie wczesne rzeźby Hasiora (asamblaże): „Św. Józef”, ok. 1959 i „Ofelia”, 1962 – ważne w historii sztuki nowoczesnej w Polsce; jest „Wahadło czasu” Beresia – ważne dla Radomia, stworzone po wydarzeniach Radomskiego Czerwca’76 (1976); ale też „Polski Übermensch” Ambroziaka (z 1989 r.) – ważny w narracji o Polakach.


Tadeusz Kulisiewicz (1899 – 1988) należy do grona najwybitniejszych polskich grafików i rysowników; jest autorem wielu rysunków, drzeworytów, malował także martwe natury, pejzaże i portrety. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu i w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie; w połowie lat 40. Tadeusz Kulisiewicz został wykładowcą ASP w Warszawie.

Prace prezentowane na wystawie są własnością Narodowego Centrum Kultury i zostały zakupione od Fundacji „Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza”. Fundację utworzył Tadeusz Kulisiewicz w 1986 r., by wspierać młodzież i promować studentów wyróżniających się osiągnięciami. Wśród prezentowanych 116 prac znajdują się rysunki z cyklu „Majdanek”, szkice z „Mojej historii sztuki”, wybrane impresje z podróży, gwasze oraz ilustracje na kawiarnianych serwetkach.


Wystawy będą czynne do 1 lipca br.

 

(kat)