• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Samorząd województwa na rzecz zabytków. Są pieniądze dla radomskiej fary, kasyna w Pionkach i ratusza w Solcu

23 maja 2021

Ponad 1,8 mln zł samorząd województwa przeznaczy na odnowę 31 zabytków regionie radomskim. Pieniądze otrzyma m.in. kościół farny w Radomiu, kasyno w Pionkach i sanktuarium w Wysokim Kole. – Każdy z tych obiektów ma swoją unikalną historię i jest ważnym elementem regionalnej tożsamości – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

W kasynie w Pionkach będzie remontowany dach (fot. Starostwo Powiatowe Radom)

 

Nabór organizowany z myślą o renowacji mazowieckich zabytków kolejny rok z rzędu cieszył się dużym zainteresowaniem. Mimo pandemii, liczba zgłoszeń była rekordowa. Wpłynęło 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się 166 z nich. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie oraz samorządy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały 134 obiekty, w tym 31 z regionu radomskiego.

– Dzięki temu programowi wspieramy niezbędne remonty i prace konserwatorskie w zabytkowych kościołach, rewitalizację dworów, pałaców i innych miejsc, które przypominają o naszej historii i dziedzictwie – wyjaśnia wicemarszałek Rafał Rajkowski. Jak zaznacza, wiele z tych obiektów pełni także funkcje kulturalne, dlatego tak istotne jest wsparcie inwestycji zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach.

Kaplica w farze, piece garncarskie w Iłży

W ramach naboru można było składać wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych. Przekazane pieniądze pozwolą na wymianę elementów dachów, okien czy drzwi, renowację tynków czy posadzek oraz nowe instalacje elektryczne, przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe.

Wsparcie będzie udzielone m.in. na prace konserwatorskie przy wystroju ścian renesansowej kaplicy Kochanowskich w kościele farnym w Radomiu (70 tys. zł), remont zabytkowego zespołu pieców garncarskich w Iłży (powiat radomski), konserwacja polichromii w kaplicy Matki Bożej Anielskiej kościoła oo. Bernardynów w Radomiu, etap II (60 tys. zł), remont dachu wieży sanktuarium w Wysokim Kole (powiat kozienicki, 160 tys. zł), prace odtworzeniowe w zabytkowym lamusie w Przysusze (130 tys. zł), konserwację ołtarza głównego kościoła św. Katarzyny we Wieniawie (50 tys. zł), remont dachu dawnego kasyna urzędniczego w Pionkach (110 tys. zł), rekonstrukcję polichromii ściennej wnętrza kościoła św. Małgorzaty we Wrociszewie (powiat grójecki, 120 tys. zł), remont elewacji ratusza w Solcu nad Wisłą (powiat lipski, 50 tys. zł), prace konserwacyjne przy kamiennych rzeźbach św. Zygmunta i Zygmunta Karola Radziwiłła z zamku w Szydłowcu (40 tys. zł) i modernizację instalacji elektrycznej w drewnianym kościele Nawiedzenia NMP w Bukównie (powiat białobrzeski, 80 tys. zł).

Wnioski mogli składać wszyscy właściciele i posiadacze zabytków wpisanych do rejestru, znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego.

kat, bdb

Tags