Sanepid bliżej nowej siedziby

2 października 2013

Zręby nowej siedziby radomskiego sanpeidu już jakiś czas temu wyszły z ziemi, ale wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę obiektu odbyło się dopiero dzisiaj.



 

Podpisy pod aktem erekcyjnymSiedziba Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej powstaje przy ul. Okulickiego i jest pierwszą, własną od poczatków jej istnienia w Radomiu. W powojennej historii sanepid zmieniał adres aż szezść razy. Do dzisiaj ulokowany jest w dwóch punktach - przy ul. Aleksandrowicza i Pułaskiego. Wybudowanie obiektu było więc koniecznością, co wielokrotnie podkreślano podczas dzisiejszej uroczystości.

 

2Zgromadziła ona poza pracownikami radomskiej PSSE, także przedstawicieli środowiska medycznego oraz ludzi, którzy przysłużyli się do budowy. Gorąco i wielokrotnie dziękowała im dyrektor sanepidu dr Lucyna Wiśniewska, szczególne zaś wyrazy uznania kierując do marszałek Sejmu Ewy Kopacz. - Bez pani marszałek, a wcześniej - minister - nie byłoby dziś nas w tym miejscu - zapewniała dr Wiśniewska.

2- Wszyscy wiemy, jaki dyskomfort sprawiają wszelkie porowizorki. Ta prowizorka dla pracowników radomskiego sanepidu właśnie się kończy i mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy tu przecinać wstęgę - mówiła marszałek Kopacz. Pozwoliła sobie także na bardzo osobisty akcent tłumacząc, że zna się z dyr. Wiśniewską od dziecka, że studiowały w samym czasie na Akademii Medycznej w Lublinie.

 

2 - Nie ma zacniejszej i bardziej odpowiedzialnej osoby, która tak dobrze poprowadziłaby tę inwestycję - przekonywała Ewa Kopacz, przypominając liczne starania szefowej sanepidu o pieniądze na budowę. Podobnie zasługi dyr. Wiśniewskiej podkreślał prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Kilkanaście osób podpisało się na akcie erekcyjnym, który nastepnie został wmurowany w gmach.

 

2Starania o budowę obiektu trwały od 2006 r.; w 2009 r. dezycję zatwierdzającą program inwestycji wydała minister zdrowia. W 2012 r. firma z Głowaczowa wykonała stan zerowy obiektu, a od wiosny tego roku prace wykonuje konsorcjum firm Flisbud-Buder z Janowa Lubleskiego.

 

Nowa siedziba PSSE bedzie miała w trzykondygnacyjnym budynku 3 tys. 700 m kw powierzchni użytkołwej. Będzie kosztować ok. 17 mln, pieniadze pochodzą z budżetu państwa.

 

(bdb)