
Slalom między przeszkodami, awaryjne hamowanie, ale też testy na koncentrację i zajęcia z psychologiem – m.in. w takich zajęciach wzięli udział kierowcy z Radomia. To efekt nowego projektu wprowadzonego przez samorząd województwa mazowieckiego. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych na drodze i zmniejszenie ich udziału w statystykach wypadków.
– Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego wymaga ciągłych działań. Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwu służy nie tylko odpowiednia infrastruktura i rozwiązania prawne, ale równie ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań na drodze i uświadamianie zagrożeń – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Sześciogodzinne zajęcia zakładają zarówno przekazanie wiedzy teoretycznej, jak i praktyczne ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Uczestnicy zapoznają się m.in. z zasadami oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego czy niebezpieczeństwami wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy. W czasie zajęć praktycznych mogą doświadczyć wpływu prędkości na drogę hamowania na różnych nawierzchniach, czy tego jak działają systemy wspomagające kierowcę w samochodzie. Przekonają się także, jak rozmowa przez telefon lub z pasażerami wpływa na koncentrację, a co za tym idzie bezpieczeństwo jazdy.
– Bezpieczeństwo osób starszych wymaga szczególnej uwagi. Potrzeba realnych działań, dzięki którym seniorzy będą czuć się bezpieczniej i pewniej w codziennym życiu. Reakcje kierowców z Radomia, którzy przeszli już szkolenie, są bardzo pozytywne. Ćwiczenia praktyczne to dla nich najlepszy sposób na szybkie zdobycie cennych umiejętności – uważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Uczestnicy nie kryją zadowolenia i podkreślają, że chętnie ponownie wzięliby udział w szkoleniu. Możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w bezpiecznych warunkach jest dla nich bardzo przydatna. Ćwiczenia praktyczne nie tylko pozwalają doskonalić jazdę, ale również działają na wyobraźnię kierowców.
– Konkurencje były bardzo ciekawe, zwłaszcza te praktyczne. Slalom między przeszkodami, awaryjne hamowanie przy różnych prędkościach, manewrowanie przy rozpraszaniu telefonem. Można było przetestować swoją sprawność, także w ekstremalnych sytuacjach. Takie szkolenie powinni przejść wszyscy zdający na prawo jazdy – podkreśla Marian Kuliński, jeden z uczestników programu.
Szkolenia dla seniorów z kolejnych mazowieckich miejscowości są planowane od sierpnia do października. Ale grupą, w której nadal jest notowany ponadprzeciętny udział w wypadkach drogowych, są młodzi kierowcy. Dla nich także wkrótce zostanie przygotowana oferta jednodniowych szkoleń w ośrodku doskonalenia techniki jazdy.
kat
Źródło: UMWM Warszawa