• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

„Shirley Valentine” ostatnia premiera sezonu w teatrze

6 czerwca 2019

7 czerwca o godz. 19.00 na scenie kameralnej teatru odbędzie się ostatnia, dziesiąta w tym sezonie artystycznym premiera. Obejrzymy spektakl :” Shirley Valentine” Wiilly’ego Russela w reżyserii Zbigniewa Rybki. Słynny monodram i jeden z najciekawszych współczesnych tekstów o skomplikowanych związkach między żoną a mężem.

 

Shirley Valentine baner (Kopiowanie)

Shirley Valentine to kobieta, jakich wiele. Swoje życie podporządkowała rodzinie, spędza całe dnie w kuchni, a rytm jej dni i tygodni wyznacza domowy jadłospis i trasa: dom - zakupy - dom. Przez lata Shirley zdążyła całkowicie pogodzić się z tą rzeczywistością. Przywykła do codziennej rutyny, choć jej satysfakcja z życia bliska jest zeru. Po prostu jest jak jest, bo inaczej być nie może.

Tytułową bohaterkę poznajemy w momencie, gdy w jej życiu pojawia się coś, co nieodwracalnie zburzy ów mechaniczny porządek rzeczy. Ten punkt zwrotny sprawi, że pozbawiona marzeń kobieta zacznie analizować i na nowo porządkować swój świat. Zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi... Co się stało, że jej codzienność wygląda tak żałośnie? Kiedy z radosnej, pełnej planów dziewczyny stała się obarczoną licznymi obowiązkami, smutną auto-matką? Kto to sprawił? I dlaczego? A może nic się nie stało?... Może po prostu tak właśnie wygląda życie?... Zaglądając w głąb siebie „od kuchni", Shirley ze zdumieniem odkrywa, że w jej życiu nie zostało właściwie nic z tego, o czym zawsze marzyła.

Czy Shirley znajdzie w sobie odwagę i siłę, by zacząć wszystko od nowa?

Choć „Shirley Valentine" to dowcipna i pełna ciepłego dystansu opowieść o kobietach, nie dajcie się zwieść wrażeniu, że to propozycja na typowo babski wieczór! Panowie, możecie być pewni, że i Wy bez trudu znajdziecie tu wiele zaskakująco znajomych sytuacji z życia wziętych. A może o niezgłębionym kobiecym świecie dowiecie się także czegoś ekstra?...

Przekład Małgorzata Semil,  reżyseria Zbigniew Rybka,  scenografia Wojciech Stefaniak, muzyka Łukasz Matuszyk.

W tytułowej roli Iwona Pieniążek.

Zapraszamy: premiera 7.06.2019, Scena Kameralna kat/fot. K. Strudziński  
Tags