Siedem prostych nawyków zwiększających produktywność
Każdy zna przynajmniej jedną taką osobę, która wydaje się robić wszystko, co się da, czerpać z tego radość i jeszcze znajdować czas na przyjemności. Jak to jest, że wszyscy mają tyle samo czasu, a niektórzy potrafią zrobić dosłownie dwa razy więcej od innych?
Kiedy jedni padają ze zmęczenia, drudzy mogą pozwolić sobie na obejrzenie ulubionego serialu, grę na konsoli, czy nawet gry w automaty do gier, gdzie korzystają z Betchan promo code. Chodzi o produktywność. Okazuje się, że osoby, które działają według ściśle określonych reguł, mogą osiągać znacznie więcej niż te, które niczego nie planują i po prostu robią coś bez głębszego zastanowienia. Wystarczy zastosować u siebie kilka prostych nawyków, które sprawią, że nagle będzie się miało dwukrotnie więcej czasu wolnego. Oto kilka najprostszych rzeczy, które robią ludzie sukcesu:
1. Określone godziny snu
Największym problemem większości społeczeństwa jest nieregularna pora snu. Organizm człowieka potrzebuje około 6-8 godzin snu dziennie. Często można spotkać się z sytuacją, kiedy ktoś o 20 mówi, że idzie spać, bo wstaje o 6 do pracy. W takim przypadku przesypia aż 10 godzin, czyli stanowczo za długo, co może negatywnie wpłynąć na jego samopoczucie. Wystarczy chodzić spać około 23, wstawać wczesnym rankiem (5 lub 6 rano) i rozpocząć dzień z przytupem, a z pewnością okaże się, że do 9 rano zrobi się więcej obowiązków niż czasem przez cały dzień. Proces przestawiania się na nowy tryb snu bywa trudny, ale po kilku dniach organizm się przyzwyczaja, a satysfakcja ze zmiany jest tak duża, że znacząco przewyższa negatywy.
2. Odpowiednie priorytety pracy
Zawsze należy określić konkretne punkty swojej pracy. Niektóre zadania są ważne, a inne nie. Dlatego warto określić wartość każdego zadania. Ludzie często odkładają ważniejsze i trudniejsze zadania i zajmują się tymi prostszymi, a kiedy zdarzy się coś nieplanowanego, zawsze braknie czasu na to, co odłożyło się na później.
3. Nie rozpraszanie się pobocznymi czynnościami
Skupienie się na jednym zadaniu w obecnych czasach jest bardzo trudne – szczególnie z nieustannie informującym o czymś telefonem. Jeśli ktoś nauczy się, że podczas wykonywania swojego zadania nie odwraca od niego uwagi, to szybko okaże się, że da się to wykonać nawet dwukrotnie szybciej. Każde odejście od zadania, żeby odpisać na wiadomość, odebrać telefon lub odpisać na e-mail, ma ogromny wpływ na wydajność. Zanim sięgnie się po telefon, żeby sprawdzić kto napisał, należy się zastanowić, czy nie da się tego odłożyć na później.
4. Tworzenie listy z zadaniami
Część ludzi o wiele lepiej pracuje, jeśli może tworzyć listy z zadaniami. Dzięki temu zawsze widać, ile jeszcze zostało do końca i można idealnie dostosować czas do wykonywanych czynności. Odfajkowywanie kolejnych kratek bywa tak bardzo satysfakcjonujące, że często daje dużego motywującego kopa do dalszej pracy.
5. Nowy plan w przypadku niepowodzenia
Każdy, nawet najlepszy plan może się zawalić. W razie niepowodzenia nie można tracić czasu na jego kontynuowanie tylko ponownie określenie priorytetów, aby zmodyfikować go w najprzystępniejszy sposób. Można zarywać godziny lub po prostu przesunąć mniej ważne zadania na później i zastąpić je tymi, które mają o wiele większą wagę.
6. Motywacja pojawia się z opóźnieniem
Zebranie się do pracy często wymaga odpowiedniego nastawienia – szczególnie na początku. Pierwsze chwile zawsze są męczące, ale z czasem człowiek przystosowuje się do nowego trybu działania i pojawia się motywacja. Dobrze wykonywana praca dostarcza tak dużej satysfakcji, że napędza do dalszego działania i zanim jesteśmy się w stanie obejrzeć, okazuje się, że wszystko zostało zrobione.
7. Unikanie robienia wielu zadań naraz
Zastosowanie zasady wykonywania jednej czynności w jednym momencie to bardzo ważna sprawa. Jeśli ktoś wykonuje kilka zadań równolegle, to może okazać się, że po całym dniu pracy ma wszystko rozgrzebane i nic nieukończone. Dlatego najlepiej jest wykonywać wszystko po kolei i na koniec dnia można cieszyć się z wykonania części założeń.