Śladami Stasia i Nel
Ale jak podkreśla kuratorka ekspozycji Ilona Pulnar-Ferdjani, nie będzie ona bezpośrednią ilustracją fabuły powieści Henryka Sienkiewicza, a jedynie inspiracją. - Podążymy więc przez kraje, do których trafili bohaterowie "W pustyni i puszczy": Egipt, Sudan, Etiopię i Kenię - mówi kuratorka.
Wystawa będzie miała charakter etnograficzny i zaprezentuje przede wszystkim przedmioty kultury materialnej Afryki. Zobaczymy namiot beduiński, wielbłądy w pełnym rynsztunku, takie jak podczas karawan, zagłówki do spania i obrzędowe, naczynia, fajki wodne, stroje plemienne, biżuterię sudańską, przyrządy do robienia henny. - Z pewnością do bardzo ciekawych należą też: krążek wargowy, który nosiły kobiety, a by to było możliwe obcinano im dolną wargę i wybijano cztery przednie zęby, eksponaty związane z kultem szamańskim, np. do wywoływania deszczu, przedmioty magiczne. Poznamy pasterskie plemię Masajów z Kenii, którego członkowie pili w tykwach mleko zmieszane z krwią - dodaje druga z kuratorek Agnieszka Kozdęba.
Inspiracje literackie na wystawie to m.in. baobab (odtworzone drzewo), pod którym odpoczywała Nel, siodło damskie wielbłądzie, na jakim mogła podróżować, fatamorgana. To także przybliżenie postaci Mahdiego i historii powstania, na czele którego stał, pokazanie ubiorów wojowników (oficerów) sudańskich i dziejów budowy Kanału Sueskiego.
Na wystawie zgromadzono również 110 eksponatów przyrodniczych, w większości pochodzących ze zbiorów własnych "Malczewskiego". Wśród nich także ciosy słonia, skóry lamparta i geparda. Ekspozycję uzupełnią liczne wydania "W pustyni i w puszczy", w tym obcojęzyczne, oraz pochodzące z 1966 r. projekty ilustracji do powieści autorstwa Janusza Towpika.
Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek (21 bm.) o godz. 17.
(bdb)