Śmiertelny wypadek na obwodnicy południowej Radomia. Prokurator żąda pięciu lat więzienia dla kierującej pod wpływem metynolu

8 maja 2023

22-latka będąc pod wpływem narkotyków spowodowała na obwodnicy południowej Radomia wypadek, w którym zginęła jej 19-letnia koleżanka, a sama i trzy inne osoby zostały ranne. Prokurator żąda dla niej kary pięciu lat więzienia. Przestępstwo jest zagrożone karą do 12 lat pozbawienia wolności.

 

Wyrok w sądzie zapadnie w przyszłym tygodniu

 

Dzisiaj, w toczącym się w radomskim sądzie procesie karnym przeciwko Marcie A., strony wygłosiły
mowy końcowe. Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza, prokurator zażądał dla oskarżonej kary pięciu lat pozbawienia wolności, a także orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych – rodziców 19-latki, która zginęła w wypadku, poparł wniosek prokuratury w tym zakresie. Obrońca oskarżonej i ona sama wnioskowali o uniewinnienie.

Według prokuratury, 22-latka powinna też zapłacić nawiązki po 30 tys. zł na rzecz rodziców ofiary wypadku. Zdaniem ich adwokata, nawiązki te powinny być nawet wyższe – po 100 tys. zł. Oskarżona prosiła sąd o uniewinnienie.

Wcześniej zażyła metynol

Przypomnijmy: do wypadku doszło w czerwcu 2020 r. na południowej obwodnicy Radomia. Marta A.  kierowała volkswagenem golfem będąc pod wpływem substancji psychotropowej w postaci metylonu (pochodnej amfetaminy). Wraz z nią autem jechały cztery młode osoby.

Z ustaleń śledczych wynika, że oskarżona wsiadła za kierownicę krótko po zażyciu metylonu. Jechała południową obwodnicą Radomia z nadmierną prędkością. Po wyprzedzeniu innego samochodu, na zakręcie utraciła kontrolę nad pojazdem, zjechała z jezdni i uderzyła w barierę ochronną, doprowadzając do wywrócenia auta.

Na skutek odniesionych w wypadku obrażeń, śmierć poniosła 19-letnia pasażerka golfa, koleżanka Marty A.. Inny z pasażerów doznał złamań obojczyka i kręgów piersiowych. Dwie pozostałe osoby jadące autem odniosły mniej poważne obrażenia. Kierująca trafiła do szpitala m.in. ze złamanym obojczykiem.

Wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Za zarzucane kobiecie przestępstwa grozi kara do 12 lat więzienia.

bdb

 

 

Tags