Smog – cichy morderca

17 listopada 2020

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że aż 9 na 10 osób na świecie oddycha skażonym powietrzem – w ciągu roku smog uśmierca kilka milionów osób! Niestety nie jesteśmy bezpieczni również w naszych domach.

 

 

Czym jest smog

Wygląda jak brudna mgła, skąd jego angielska nazwa smog = smoke + fog, a więc dym i mgła. Niestety pod tą postacią kryje się znacznie więcej: szkodliwe związki chemiczne, pyły zawieszone i rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). 

Wszystko to przedostaje się do atmosfery i gromadzi w niej w stopniu zależnym m.in. od ukształtowania terenu i aktualnych warunków atmosferycznych. 

Substancje toksyczne oczywiście nie biorą się znikąd – w Polsce głównym winowajcą (83% stężenia pyłów smogowych) jest tzw. niska emisja z gospodarstw domowych, gdzie często pali się w piecach starego typu – kopciuchach. I wcale nie musi to być palenie śmieci, które oczywiście zwiększają toksyczność smogu – zwykłe paliwa, jak drewno czy węgiel, także przyczyniają się do powstawania smogu. Również rakotwórczy benzo(a)piren jest emitowany w największej ilości w wyniku indywidualnego ogrzewania budynków. 

Polskie powietrze wciąż prowadzi w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie.

Smog a zdrowie

Zanieczyszczone powietrze wpływa na wszystkie organizmy żywe. Człowiek, który oddycha smogiem, jest narażony na wiele niebezpiecznych konsekwencji:

  • Upośledzenie układu oddechowego;
  • Nasilenie objawów alergii;
  • Udary mózgu, zawały serca;
  • Rozwój choroby Alzheimera;
  • Nowotwory;
  • Zaburzenia rozwoju u dzieci;
  • Bezpłodność.

Oddychanie smogiem powoduje również poważne osłabienie organizmu, który staje się łatwym celem dla panującego obecnie koronawirusa.

Usuń smog z domu

Pozbycie się wpadających przez okna zanieczyszczeń smogowych jest możliwe, jeżeli w mieszkaniu znajduje się dobry oczyszczacz powietrza. Taki oczyszczacz powietrza posiada filtr HEPA zdolny do wychwytywania z powietrza składników smogu – pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10,  ale także kurzu, alergenów i niektórych rodzajów bakterii i wirusów.

Przed zakupem oczyszczacza powietrza zwróć uwagę na wydajność CADR, aby dowiedzieć się, ile powietrza urządzenie przefiltruje w ciągu godziny – na każde 10 m² powinno przypadać ok. 80 m³/h wydajności CADR.

Wśród skutecznych urządzeń znajdują się oczyszczacze Sharp, np. oczyszczacz powietrza z nawilżaczem KC-D60EUW – jedno z najskuteczniejszych rozwiązań przeznaczonych do przestrzeni do 48 m².

Urządzenie składa się z:

  • filtra wstępnego, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia jak kurz, 
  • z filtra HEPA wychwytującego mikroskopijne cząsteczki stałe,
  • z filtra węglowego, który usuwa zanieczyszczenia gazowe i pochłania brzydkie zapachy.

Ten model oczyszczacza powietrza od marki Sharp wykorzystuje technologię jonizacji powietrza Plasmacluster, by wspomagać proces oczyszczania powietrza z alergenów, wirusów i bakterii.

 

Źródła:

https://www.who.int/health-topics/air-pollution#tab=tab_1 
https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/smog 

Tags