Spełniony sen Politechniki

- To sformalizowanie naszej długoletniej współpracy pomiędzy wydziałem transportu i elektrotechniki a jedną z największych i najnowocześniejszych firm zajmujących się produkcją urządzeń sterowania ruchem na kolei. Umowę podpisujemy w 40-lecie istnienia wydziału transportu na Politechnice, by przypomnieć i podkreślić jego znaczenie - tłumaczy dziekan wydziału dr hab. Elżbieta Szychta.
Jak zaznacza, Kombud zapewnia studentom możliwość odbywania praktyk i stażów zawodowych, urządza laboratoria, wspiera realizację prac dyplomowych. - Otwieramy nowe perspektywy, bo mamy wspólny interes. My wspieramy biznes dostarczając mu specjalistycznych kadr, biznes wspiera uczelnię. Jako partnerzy możemy realizować również projekty naukowo-badawcze i programy Unii Europejskiej - dodaje E. Szychta. Jej zdaniem, niezwykle istotne jest to, że Kombud jest firmą rodzimą.
Kombud zatrudnił dotychczas około stu absolwentów wydziału transportu PR; jest nim również prezes firmy Ryszard Szczygielski. - Działamy w niszowej branży związanej z bezpieczeństwem pociągów. Dziś obok Bobmardiera jesteśmy drugą firmą liczącą się na rynku europejskim w systemach sterowania. Potrafimy sterować całymi liniami kolejowymi stworzonymi w Radomiu. Nasze systemy komputerowe są supernowoczesne i w pełni bezpieczne. Nie byłoby tego bez współpracy z Politechniką - przekonuje prezes Szczygielski. Jesienią Kombud wyda podręcznik, gdzie znajdą się opisy systemów Kombudu wdrażanych dla PKP. Firma jest też zainteresowana modernizacją linii kolejowej z Radomia do Warszawy.
- Spełnia się mój sen, by firmy na europejskim poziomie współpracowały z Politechniką - cieszy się rektor Mirosław Luft.
W najbliższy piątek wydział transportu będzie świętował 40-lecie. W programie m.in. część oficjalna, otwarcie laboratoriów, sympozjum naukowe "Infrastruktura transportowa i energetyczna podstawą zrównoważonego rozwoju gospodarczego", zjazd absolwentów.
(bdb)