Społecznicy z Nagrodą św. Kazimierza

Gala, podczas której następuje "uhonorowanie - jak mówi regulamin - "osoby lub organizacji, która w minionym roku przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o historii i tradycji Radomia" to jeden z najważniejszych punktów programu podczas dorocznych już "Kazików".
A SKOZCR ma w tej dziedzinie zasługi nie do przecenienia. Grobowcami na nekropolii przy ul. Limanowskiego zajmuje się od 15 lat, co roku organizując podczas listopadowych Wszystkich świętych kwestę. Zebrane zaś w ten sposób pieniądze przeznacza na renowację zabytkowych pomników. Prowadzi także działalność wydawniczą, co dwa lata ukazuje się album poświęcony cmentarzowi oraz znanym radomianom, którzy znaleźli na nim miejsce wiecznego spoczynku. W ubiegłym roku komitet zrealizował projekt "Epitafium 21" - młodzież z radomskich szkół zinwentaryzowała i opisała ponad 1100 kwater zabytkowej nekropolii.
Przewodniczący komitetu Jerzy Przyborowski gorąco dziękował zarówno kapitule nagrody, jak i radomianom, którzy kazdego roku swą hojnością podczas kwest wspomagają działalność społeczników. - Wyrażamy tym hołd dla naszych przodków, o których powinniśmy pamiętać. Mam nadzieję, że następne pokolenia też tę pamięć zachowają - mówił. Janusz Wieczorek, opiekun projektu "Epitafium 21" dedykował nagrodę właśnie młodzieży w nim uczestniczącej, a Barbara Pikiewicz zapewniała, że 5 tys. zł zostanie przeznaczonych na remont konserwatorski najstarszego grobowca na cmentarzu.
Nagroda św. Kazimierza została wręczona po raz drugi. W ubiegłym roku otrzymał ją Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia.
(bdb)