Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem – architektem, dziennikarzem, pisarzem. Zaprasza biblioteka

7 marca 2023

Pisze, wykłada, opowiada i oprowadza. Grzegorz Piątek – laureat Paszportu Polityki 2022 w kategorii Literatura, będzie gościem czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej dzisiaj, 7 marca o godz. 17.  Spotkanie poprowadzi Marta Trojanowska.

 

Grzegorz piątek (fot. Materiały prasowe/MCSW/Elektrownia

 

Grzegorz Piątek (ur. 1980 r.) – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Był kuratorem wielu wystaw, pracował jako redaktor miesięcznika „Architektura-Murator", pisał felietony w „Gazecie Stołecznej" oraz artykuły o architekturze, designie i mieście.

Jego książki „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego" (2016 r.) i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949" (2020 r.) zostały uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, „Najlepsze miasto świata" znalazło się w finale nagrody Nike. Najnowsza to „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939" (Wydawnictwo W.A.B.). Autor mierzy się tym razem z mitami polskiego międzywojnia, w kolejnym mieście odnajdując fascynującego bohatera".

Miasto tworzone od podstaw

"Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" to opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć z „z czystą hipoteką: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast. Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie"

Tags