„Staropolskie Kolędowanie” w Resursie. Gościem chór prawosławny
27 grudnia 2019
Resursa wraz z Kurią Diecezji Radomskiej zapraszają w sobotę, 28 grudnia, o godz. 17 na Koncert Galowy Laureatów XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”.
Gwiazdą wieczoru będzie Prawosławny Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej.
Przeglądów i festiwali, podczas których śpiewa się kolędy, jest w Polsce wiele. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, którego już 18. edycja odbywa się w tym roku w Resursie, wyróżnia to, że popularyzowane są tu kolędy i pastorałki staropolskie, niesłusznie zapomniane, rodzime piękne teksty i muzyka.
Ten ogólnopolski festiwal jest najstarszą imprezą cykliczną Resursy. W grudniu ośrodek wypełnia śpiew i muzyka rekordowej liczby młodych ludzi, mierzących się z niełatwym repertuarem - zarówno jeśli idzie o kolędy klasyczne, jak i te mało znane. W tym roku eliminacje rejonowe do festiwalu odbyły się w ośmiu miastach: Kozienicach, Białobrzegach, Pionkach, Opocznie, Skaryszewie, Drzewicy, Lipsku i Radomiu. Podczas koncertu galowego poznamy tegorocznych laureatów festiwalu.
Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej został założony z błogosławieństwa Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego całej Polski. Śpiewa podczas głównych świąt i ważnych wydarzeń Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Tworzą go duchowni i dyrygenci diecezji, którzy na co dzień zajmują się śpiewem cerkiewnym w swoich parafiach.
Chór kilkakrotnie śpiewał w Serbii, a także w Grecji, na Świętej Górze Atos, brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Mińsku, Międzynarodowym Festiwalu „Głas Pieczerskij" w Kijowie i Międzynarodowym Festiwalu Śpiewów Prawosławnych „Kołożskij Błagowiest" w Grodnie. W Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej prezentował się pięciokrotnie, zdobywając wyróżnienie w 2002 roku, II miejsce w latach 2003 i 2006 oraz I miejsce w roku 2011.
W wykonaniu chóru usłyszymy przepiękne prawosławne kolędy w kilku językach, m.in. starocerkiewno-słowiańskim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim.