Starowieyski przeciw Beckettowi

23 marca 2010
Niecodzienną wystawę otwiera w najbliższy czwartek o godz. 12 Elektrownia. To Teatr Rysowania Franciszka Starowieyskiego. Oryginalność ekspozycji polega także na czasie jej trwania. Dzieło artysty możemy oglądać tylko przez cztery dni. Praca jest monumentalna


Monumentalny, kilkunastometrowy obraz "Przeciw Beckettowi" jest efektem jednego ze spektakli Teatru Rysowania.  Dzieło zostało wykonane techniką pastelu, pochodzi z Galerii Studio w Warszawie.

Początki Teatru Rysowania sięgają 1980 roku. Podczas pleneru w Świdwinie Starowieyski zainspirował się  XIX-wiecznym obrazem Gustave’a Courbeta Pracownia malarza, na którym artysta maluje obraz w towarzystwie nagiej modelki i zgromadzonej publiczności. Wzorując się na nim, Starowieyski zrealizował 23 takie akcje na całym świecie, m.in. w Wenecji, Paryżu, Spoleto, Sewilli i Chicago. Choć każdy spektakl był inny, obowiązywały określone zasady, do których należało rozpoczynanie kompozycji od wykreślenia jej centralnego punktu, czyli koła bez użycia cyrkla, praca z modelkami, rozmowy z publicznością. Za każdym razem artysta ustawiał trzy blejtramy na planie kwadratu, a na olbrzymich płótnach pojawiały się skłębione ciała ludzkie i zwierzęce, fantasmagorie przypominające barokową deformację. Sam Starowieyski twierdził, że podczas tych seansów najważniejsze dla niego jest aranżowanie nastroju, który tworzy wybrana publiczność przebywająca z twórcą podczas powstawania płócien i dopingująca go do pracy.

Niezwykłą prace artysty można będzie oglądać zaledwie cztery dni. - Niestety, mamy wypełniony kalendarz imprez, a dzieło jest ogromne i tylko taki termin udało nam się wygospodarować - tłumaczy zastępca dyrektora Elektrowni Zbigniew Belowski.

Ekspozycji towarzyszyć będzie projekcja wideo, na filmie zobaczymy zapis Teatru Rysowania z Włoch. Dla naszych Czytelników mamy bilety na wystawę. Szczegóły w Darmowych wejściówkach

 (bdb)

Franciszek Starowieyski (1930-2009)  studiował w Akademiach Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie, u Wojciecha Weissa i Michała Byliny. Uprawiał rysunek, plakat (ponad 250 prac), malarstwo ścienne i scenografię. Wykształcił w malarstwie własny styl, charakteryzujący się m.in. rysunkową formą o kaligraficznej precyzji kreski. Starowieyski zyskał popularność w latach 60. jako autor plakatów teatralnych i filmowych. Zajmował się także malarstwem, grafiką użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Wielokrotnie wystawiał w galeriach i muzeach w Polsce oraz Austrii, Belgii, Francji, Holandii, w Kanadzie, Szwajcarii, USA, we Włoszech i in. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo (1973) oraz Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974).

Więcej na www.elektrownia.,art.pl