Strategia Mazowsza: marzy nam się lotnisko i filharmonia

18 lipca 2012
161 wniosków zgłosili mieszkańcy regionu radomskiego, w tym głównie poprzez swoje samorządy, do Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 roku. Czy to postulaty realne, czy tylko nasze pobożne życzenia?


 

Spotkanie odbywa się w radomskim magistracieAutorzy dokumentu konsultują jego założenia; dziś spotkanie na temat aktualizacji strategii organizowane przez oddział terenowy Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego odbywa się w radomskim magistracie. Uczestniczą w nim głównie samorządowcy, ale także parlamentarzyści, pracownicy nauki.

Strategia - jak podkreślał prezentujący ją prof. Zbigniew Strzelecki, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego - to drogowskaz dla samorządów, naukowców, biznesu, organizacji samorządowych na najbliższe kilkanaście lat. Opracowanie posłuży także do przygotowania Regionalnych Programów Operacyjnych Województwa Mazowieckiego, a te staną się z kolei podstawą do zawierania kontraktów regionalnych, czyli ubiegania się o fundusze unijne w kolejnej perspektywie finansowej.

Sporo wniosków zgłoszonych przez burmistrzów, wójtów z regionu radomskiego to potrzeby inwestycyjne. Oczekujemy zatem rozbudowy linii kolejowych, w tym nr 8 z Radomia do Warszawy, dostosowania dróg nr 7 i 12 do standardów tras ekspresowych, utworzenia na Sadkowie cywilnego portu lotniczego, ale także mazowieckiego centrum obsługi inwestora, inkubatora przedsiębiorczości w Kozienicach, w Pionkach rewitalizacji parku przemysłowego, a w Radomiu - parku technologicznego. Mieszkańcy regionu oczekują także na poprawę dostępności służby zdrowia, w tym budowę centrum onkologii przy szpitalu na Józefowie, oddziału rehabilitacji przy szpitalu miejskim, stacji dializ i rozwoju kardiologii, w tym głównie dziecięcej. Mamy także spore oczekiwania dotyczące kultury: marzy nam się filharmonia, Park Kulturowy w Dolinie Mlecznej, muzeum historii Radomia.

- Dokument zawiera także koronny, z punktu widzenia interesu naszego regionu, postulat zgłoszony przez władze Radomia, a dotyczący uzyskania dla subregionu radomskiego dostępu do środków z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej lub jego odpowiednika w przyszłej perspektywie finansowej 2014 - 20 - podkreśla Ryszarda Kitowska  biura prasowego urzędu Miejskiego. 

 

(bdb)