Studenci krakowskiej ASP i PR na wspólnej wystawie

17 stycznia 2011
Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu zaprasza w najbliższy piątek (21 bm.) o godz. 17 na otwarcie wystawy "Konfrontacje. Rytmy i rytuały", na której swoje prace zaprezentują studenci ASP w Krakowie i Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej.


Praca Zuzanny Gajos
Projekt artystyczny zrealizowany w MSzW to pomysł Zuzanny Gajos- absolwentki Politechniki Radomskiej, a obecnie doktorantki krakowskiej ASP. - To początek Chcemy cyklu konfrontacji pomiędzy uczelniami artystycznymi z różnych miast. Podczas  pierwszej edycji pokażemy prace studentów ASP w Krakowie z pracowni rysunku dr hab. Bogusławy Bortnik-Morajdy a Politechnikę Radomską reprezentują studenci z pracowni rysunku i grafiki dr Andrzeja Brzegowego i mgr. Katarzyny Pietrzak - wyjaśnia Zuzanna Gajos.

Pomysłodawczyni projektu a zarazem komisarz wystawy Zuzanna Gajos tak wyjaśnia podtytuł jego pierwszej edycji:

Rytm jest zagadnieniem, z którym spotykamy się niejednokrotnie . Wiele zadań artystycznych realizowanych jest w oparciu o szerokie spektrum zagadnień związanych z tym zjawiskiem. Rytm, powtarzająca się sekwencja, miarowość, cykliczność występuje w przyrodzie, fizyce , muzyce, poezji, cyklach ludzkiego życia, dlatego też stanowi odwieczną inspirację dla artystów operujących obrazem. Nie znam kultury, dla której zagadnienie rytmu byłoby obce. Ponieważ niejednokrotnie powiązane jest ono z rytuałem, stąd pomysł na tytuł projektu.

Sztuka Europy, Ameryki, Afryki ,Azji, Australii ,może stać się dla nas świadomym obszarem poszukiwań, bogatym w formy i idee. Możemy podjąć dialog nie tylko z teraz współistniejącymi kulturami, lecz również z ich historią, obrzędowością czy tradycjami religijnymi. Temat ten może stanowić obszar artystycznej prowokacji, szczególnie dziś, kiedy proces przenikania się kultur jest bardzo dynamiczny i niejednokrotnie trudny. Szczególnie ważne jest przełamywanie barier i utartych wyobrażeń, próba zrozumienia, nie bezmyślna ocena. Zastanówmy się nad tym, co jest charakterystyczne dla poszczególnych kultur, i co tak naprawdę stanowi o ich autonomii na danym obszarze. Spróbujmy przyjąć perspektywę uczestnika tej ,którą wybierzemy. Pamiętajmy, że forma, kolor, materia czy ornament , mają swoje głęboko zakorzenione w przeszłości każdej z nich, pierwotne znaczenie.

(kat)