Świadectwa przeszłości Radomia w „Malczewskim”
Właśnie trwają przygotowania do otwarcia, eksponaty czekają na swoje miejsca. Pocztówki i historyczne zdjęcia wykonane niejednokrotnie przez radomskich artystów jeszcze nie są powieszone, ale do soboty wszystko będzie gotowe. – Nie dzielimy eksponatów na dziedziny. Mamy jeden wspólny mianownik: nasze miasto Radom. Pokażemy duży, historyczny zbiór pamiątek związanych z miastem lub pochodzących z Radomia - mówi Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Wystawa w sporej części będzie przewodnikiem po przedwojennych ulicach miasta. – Nie skupiamy się na wydarzeniach, które przez te lata tu się działy. Pokażemy m.in. fotografię, na której została uwieczniona panorama Radomia autorstwa Bolesława Przyjałkowskiego z 1872 roku. Na kolejnych widzimy architekturę miasta, budynki, miejsca, które dziś wyglądają zupełnie inaczej - opowiada Katarzyna Wrona z muzeum. Wystawa przypomni np. pierwszą połowię XIX wieku, kiedy to Radom był jednym z największych ośrodków złotniczych w Królestwie Polskim. - Pokażemy też dzieła znanych złotników z tamtego okresu, wtedy mogliśmy konkurować pod tym względem z największymi miastami – dodaje Wrona.
Wśród fotografii, sreber, pocztówek, obrazów, rysunków zobaczymy m.in. mundury, wyroby radomskiego przemysłu i rzemiosła, a także broń wytwarzaną przez Fabrykę Broni. Zobaczymy np. blachę z nieistniejącej już cerkwi przy Placu Konstytucji 3 Maja. - To unikalne pamiątki historyczne. Będą też akcesoria związane z ówczesną modą jak torebki, wachlarze. Pokażemy najcenniejsze eksponaty ze zbiorów naszego muzeum - zapewnia Katarzyna Wrona.
Otwarcie wystawy w sobotę (23 bm.) o godz. 12. Tego dnia Muzeum im. Jacka Malczewskiego czynne będzie w godzinach 12 - 19. Obowiązują bilety w cenie 5, 4 i 3 zł. Ekspozycja będzie można oglądać do końca sierpnia.
(raa)