Święto policji z festynem

Uroczystości policyjnego święta rozpoczęły się w południe i trwały do samego wieczora. Po mszy w kościele garnizonowym odbył się uroczysty apel, ważny punkt programu, zwłaszcza dla awansowanych funkcjonariuszy. Korpus szeregowych powiększył się w garnizonie mazowieckim o 39 osób, podoficerów o 93, aspirantów o 715, a oficerów o 129.
Oficjalną część obchodów zakończyła defilada. To zawsze miły widok dla publiczności, podziwiającej równy krok i galowe stroje mundurowych. A potem była już tylko zabawa i nauka przez zabawę dla całych rodzin. Czekały na nich m.in. motocykle i radiowozy, które były okupowane przez najmłodszych. – Fajnie się siedzi, tylko jestem trochę za mały i nie widziałem ile ma na liczniku. Kiedyś będę na takim jeździł – przechwalał się dziesięcioletni Kacper.
Podobne oblężenie przeżywało stoisko, na którym można było zrobić odciski palców lub śladów buta. – Musisz najpierw rozprowadzić równomiernie tusz. Teraz mocno dociśnij dłoń do kartki i mamy twoje linie papilarne na papierz – instruowała chłopczyka Aneta Pawlińska z laboratorium kryminalistycznego KMP. Uwagę ogladających zwracał też dziwny przyrząd: – To specjalny mikroskop stereoskopowy, pozwalający na przestrzenne widzenie obrazu powiększanego, czyli trójwymiarowego. Wygląda dziwnie, bo ma dwie pary oddzielnych okularów, aby w przypadku wątpliwości odciski palców weryfikowały dwie osoby równocześnie – wyjaśnia Aneta Pawlińska.
Młodzież intrygowało pytanie - Co jest takiego wyjątkowego w naszych liniach papilarnych i jak je się rozczytuje? – Każdy człowiek posiada unikatowe odciski, które są do niego przypisane. Nie sposób ich zmienić. Przy ich badaniu wykorzystujemy ogólny wzór linii papilarnych, ich krawędzie i kształt. Zachowane w policyjnych kartotekach pozwalają szybko wykryć np. mordercę lub włamywacza – tłumaczy Pawlińska. Równie ważne są odciski butów pozostwione przez przestępców. – Te najczęściej się fotografuje. Dziś prezentujemy odlewy śladów po podeszwach, ale w pracy laboratorium się nie sprawdzają, bo łatwo je uszkodzić – dodaje policjantka.
Policyjne stoiska rozlokowano w tym roku w praku Kościuszki, toteż uczestnicy imprezy bawili się później przy muzyce zespołów Kazuar i The Crunch.
Data Święta Policji, czyli 24 lipca, wiąże się z dniem uchwalenia pierwszej ustawy o policji w 1919 roku.
Fot.: G. Marciniak, M. Strudziński
Wiecej zdjęć w Galerii