Szkoła Muzyczna i … Park Jagielloński nagrodzone!

6 grudnia 2011
Piękna statuetka Nagrody im. Alfonsa Pinno przyznana. Najlepszym obiektem oddanym do użytku w latach 2009 - 2010 jest Zespół Szkół Muzycznych przy ul. 25 Czerwca. Drugim projekt zrealizowany poza Radomiem - Jagielloński Park i Inkubator Technologii w Krakowie.

 

Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga Skromnie, przy niewielkiej widowni (głównie samych architektów) i z problemami technicznymi, ale w miłej atmosferze nagrody wręczono w Resursie. Zespół Szkół Muzycznych otrzymał wyróżnienie za "wrażliwość na piękno współczesnej architektury życzliwej miastu i służącej jego mieszkańców, nowatorskie rozwiązania pod względem przestrzennym i funkcjonalnym a także za piękną wkomponowaną zabudowę z okolicznym parkiem, dbałość o detal, konsekwencję i wzorową współpracę z inwestorem". - Nie spodziewaliśmy się, cieszymy się bardzo. Od początku prac koncepcyjnych poprzez wszystkie fazy budowy współpraca układała się bardzo dobrze. To wpłynęło na ukończenie prac i projektu w tak krótkim terminie - mówił  w imieniu kilkuosobowej grupy architektów laureat Piotr Wypchło, nie kryjąc tremy i wzruszenia.

Z dwóch prac, które zgłoszono spoza Radomia jury przyznało pierwszą nagrodę za Jagielloński Park i Inkubator Technologii w Krakowie przy ul. Bobrzyńskiego za "wrażliwość na piękno współczesnej architektury, nowatorskie rozwiązania, dynamiczną formę przestrzenną i niekonwencjonalność, dbałość o detale i wzorową współprace z inwestorem". Projekt ten związany jest z Radomiem przez osobę architekta, który dziękował w imieniu ponad 30-osobowego zespołu współpracowników. - Konstrukcja była dosyć skomplikowana. A wszystkie tu pokazane projekty wpisują się w piękniejącą Polskę. Radom też pięknieje. Oby tak dalej - mówił radomski architekt Wojciech Gęsiak.

Jagielloński Park i Inkubator Technologii w Krakowie - Początkowo nagrodę przyznawaliśmy co rok. Zmieniliśmy jednak formułę patrząc na sytuację ekonomiczną miasta i ilość realizacji - wyjaśniała przewodnicząca jury Tatiana Bujanowska, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.  - Podkreślała, że e miasto uzależnione jest od wizji inwestorów oraz architektów, którzy biorą udział w projekcie. - Nie byłoby tych wszystkich wspaniałych obiektów, gdyby nie współpraca wszystkich branż. Nie wiem czy nam się żyje teraz szczęśliwiej, ale na pełno i łatwiej, i lepiej. Z podziwem patrzę na kolegów, którym udaje się dotrwać do końca i przebrnąć ze swoimi projektami do efektu finalnego. Trzeba docenić trud i obiekty, które zostały zrealizowane - mówiła przedstawicielka Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Z wagi wykonywanych przez architektów zadań sprawę zdaje sobie (jak sam zaznaczył) przedstawiciel władz miasta, choć jednocześnie był zaskoczony. - Tym, że mam przemawiać... Nam przychodzi oceniać efekt państwa pracy. To w waszych głowach leży kwestia zagospodarowania przestrzeni ładem. To ciekawe. Wszystkie obiekty są piękne - zauważył sekretarz miasta Rafał Czajkowski.

Jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia za projekt:
- Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów przy ul. Samorządowej 1,
- Budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Waryńskiego 9A,
- Zespół zabudowy mieszkaniowej dziewięciu budynków przy ul. Rapackiego

Pozostałe prace nadesłane do szóstej edycji konkursu to:
- Zespół zabudowy mieszkalno-usługowej Apartamenty Leśniczówka przy ul. Młynarskiej,
- Budynek handlowo-usługowy przy ul. M. Mireckiego (róg Reja),
- Budynki mieszkalne wielorodzinne przy ul. Adama Rapackiego 10
- Budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Waryńskiego 9A
- Salon i serwis samochodów Nissan i Kia przy ul. Kieleckiej
- Budynki mieszkalne na osiedlu Michałów przy ul. Królowej Jadwigi
- Budynek biurowo-usługowy firmy STAMAR przy ul. Warszawskiej
- Kompleks firmy Woodward Governor Poland w Niepołomicach przy ul. Skarbowej 32

(raa)