• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Sztuka na ekranie w Elektrowni. Po filmie „Rdza” będzie spotkanie z bohaterką i reżyserem

28 lipca 2021

Kino studyjne w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza w czwartek, 29 lipca o godz. 19 na projekcję filmową i spotkanie z twórcami w ramach cyklu Sztuka na Ekranie. Widzowie obejrzą dokument „Rdza” w reżyserii Rafała Małeckiego.

 

fot. MCSW Elektrwonia

 

To intymny portret rzeźbiarki Marioli Wawrzusiak-Borcz. Artystka z wiernym psem przemierza tereny poprzemysłowe w poszukiwaniu złomu, który wykorzystuje do swojej sztuki. W procesie spawania powstają niepokojące rzeźby zwierząt, androidów i dzieci dotkniętych wojną. Obsesyjną potrzebę tworzenia realizuje pomimo dokuczliwej choroby rąk. Gdy jakość powietrza w mieście pogarsza się, wraz z rodziną udaje się na wyspę, by w bliskim kontakcie z przyrodą przeczekać wiszącą w powietrzu katastrofę.

Mariola Wawrzusiak-Borcz (1971) studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1992-1997. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby, gdzie prowadzi pracownię rysunku. Od ukończenia studiów konsekwentnie realizuje autorskie podejście do rzeźbiarstwa, jej prace powstają ze złomu w technice spawania. Swoje prace wystawiała w wielu galeriach w kraju i za granicą.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem i bohaterką filmu.

 

Tags