Tag: obchody
Pod tym samym hasłem „Zaczęło się w Radomiu”, ale z nieco mniejszym rozmachem będziemy świętować w tym roku 41. rocznicę Radomskiego Czerwca’76. Organizatorzy podkreślają, że po ubiegłorocznych obchodach udało się zbudować wspólnotę, kapitał, którego nie chcą zmarnować.
W Radomiu, przed kościołem garnizonowym odbyły się uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszego tak nowoczesnego dokumentu ustrojowego w Europie i drugiego na świecie.
Zeszłoroczne obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 znalazły się w finale plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Jego organizatorem jest Muzeum Historii Polski. Głosowanie internetowe już się rozpoczęło i potrwa do 14 maja.
Rok 2017 to Iłżecki Rok Leśmianowski. Uchwałę o jego ustanowieniu przyjęła tutejsza rada miejska. Miejscowe instytucje włączają się w propagowanie pamięci o poecie związanym z Iłżą oraz jego twórczości, w której można odnaleźć wiele lokalnych śladów.
„Zaczęło się w Radomiu” – pod tym hasłem obchodziliśmy 40. rocznicę robotniczego protestu w 1976 roku. Ratusz chce, by znak graficzny, w którym użyto czcionki tzw. solidarycy, był symbolem miasta i zamierza zastrzec go w Urzędzie Patentowym.
Nawet radni: opozycyjny – Mirosław Rejczak i niezależny – Andrzej Sobieraj – chwalili Radosława Witkowskiego i dziękowali mu za zorganizowanie obchodów 40. rocznicy Radomskiego Czerwca „76. A sam Witkowski podkreśla, że czeka teraz na zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę zmiany w traktowaniu Radomia.
Jutro (piątek, 24 bm.) o godzi. 12.30, przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radomiu upamiętnią protest robotników składając wieniec pod pomnikiem u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego. Zrobią to w przeddzień uroczystych obchodów, bo nie chcą prowokować radykalnych zachowań narodowców.
Jedna rocznica, różne obchody. Marsz KOD-u przejdzie spod dawnego „Waltera” na pl. Konstytucji
Bronisław Komorowski, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Janas wezmą udział w marszu KOD, który odbędzie się w sobotę, 25 bm., w Radomiu. Manifestację zaplanowano na godzinę wcześniej niż oficjalne uroczystości z okazji 40. rocznicy robotniczego protestu w 76 roku. Swój marsz organizują też narodowcy.
Konferencja naukowa. O miastach buntu: Radomiu, Berlinie, Pradze, Bukareszcie, Tbilisi
Prezydent Radomia i Instytut Pamięci Narodowej są organizatorami Międzynarodowej konferencji naukowej „Miasta buntu w imperium sowieckim”. Wydarzenie jest częścią obchodów 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec’76”.
Będą oficjalne uroczystości pod pomnikiem na rogu ul. Żeromskiego i 25 Czerwca z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, wystawy, projekcje filmowe, konferencja naukowa, odsłonięcie muralu, piknik historyczny i koncerty. Program 40 obchodów rocznicy radomskiego protestu robotniczego jest bardzo bogaty.















