Tak będzie (może) wyglądać Rynek i kwartał Deskurów. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny
9 grudnia 2015
Dziedziniec Kwartału Deskurów zadaszony – z widokiem na wieżę fary – w miejscu starego ratusza pawilon „do kontemplowania ruin”, pod płytą Rynku dwukondygnacyjny parking – tak ma wyglądać Miasto Kazimierzowskie w oczach architektów, którzy wygrali konkurs na zagospodarowanie tego miejsca.
Na konkurs ogłoszony przez miasto wpłynęło dziewięć opracowań. Dziś w magistracie ogłoszono wyniki. Jury przyznało jedno honorowe wyróżnienie i dwie równorzędne trzecie nagrody po 12,5 tys. zł. Rywalizację i największą pulę pieniędzy - 25 tys. zł -zgarnęła Pracownia Architektoniczna WXCA (Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Majewska) z Warszawy.
Przewodniczący jury Jerzy Szczepanik-Dzikowski podkreśla, że nie był to łatwy konkurs, ani dla uczestniczących w nim architektów, ani dla osób oceniających. - Trudności sprawiały problemy architektoniczne, konieczność odniesienia się do historii i zachowania wytycznych konserwatorskich - wymienia szef sądu konkursowego.
W opinii sądu tak m.in. uzasadniano przyznanie I nagrody architektom z Warszawy: "Praca oferuje rozwiązanie charakteryzujące się wrażliwością przestrzenną i estetyczną. Osnową jest szacunek dla stanu istniejącego, który uwidacznia się w minimalistycznej formie interwencji. Nowe elementy zabudowy kwartału (kamienicy Deskurów) zdają się spełniać zaledwie potrzeby utylitarne – w możliwie najmniejszym stopniu podporządkowane są architektonicznej kreacji, co w opinii Sądu Konkursowego tworzy korzystne tło dla historycznej, zabytkowej substancji. Podobnie, pawilon mieszczący w sobie ruiny ratusza jest zaprojektowany jako forma neutralna, powściągliwa, korzystnie kontrastująca zarówno z samymi ruinami jak i z historyczną zabudową Rynku". "Dwupoziomowy parking Sąd Konkursowy ocenia jako rozwiązanie prawidłowe".
- Istotą opracowania jest rewaloryzacja Kamienicy Deskurów, co ma pozwolić na umieszczenie w niej Muzeum Miasta w Radomiu. Druga część to uporządkowanie płyty Rynku i budowa podziemnego parkingu, który ma generować ruch turystyczny. Będzie on powiązany z gmachem muzeum, z którego z kolei będzie wiodła ścieżkaedukacyjno-historyczna. Odsłonięte mają być fundamenty ruiny starego ratusza, a nad nimi zbudowany przeszklony pawilon, gdzie może się ulokować kawiarnia lub miejsce do kontemplowania tych ruin - objaśnia Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Na Rynku będzie oczywiście wymieniona nawierzchnia i zaprojektowana zieleń.
- Nasze działanie jest bardzo oszczędne, bo to zabytkowa tkanka i zależało nam na wydobyciu oryginalnych walorów średniowiecznego miasta oraz wbudowaniu w tę tkankę elegancką, przeszklona formę pawilonu oraz zejście do podziemnej galerii, skąd poprowadzi ścieżka do muzeum - objaśnią ideę twórców jeden z jej autorów Michał Czerwiński.
Prezydent Radosław Witkowski nie kryje radości z rozstrzygnięcia konkursu, choć przyznaje, że na razie miasto nie ma pieniędzy na realizacje projektu. Już dzisiaj jednak zaprosił zwycięzców do złożenia ofert na opracowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia. - Na ten cel chcemy przeznaczyć dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury, gdzie złożyliśmy wniosek i czekamy na wyniki - mówi prezydent. Gdyby jednak nie udało się pozyskać tych pieniędzy niezbędna kwotę umieszczono w projekcie budżetu Radomia na 2016 rok. - Bo bez dokumentacji nie mielibyśmy szans o dofinansowanie ze środków unijnych na rewitalizację - dodaje Radosław Witkowski.
Bożena Dobrzyńska
Zdjęcia Marian Strudziński
- Współautorzy zwycięskiej pracy: Anna Majewska i Michał Czerwiński
- Wizualizacja wnętrza muzeum (I nagroda)
- Wizualizacja wejścia do galerii podziemniej (I nagroda)
- Wizualizacja – dziedziniec Deskurów (I nagroda)