
Każdy kwiat zasilany jest przez panel solarny, który przekształca światło w elektryczność, umożliwiającą mu poruszanie się tak długo, jak wystawiony jest on na działanie promieni słonecznych.
Kwiaty są bardzo czułe na zewnętrzne warunki, zwłaszcza na natężenie światła. Zaczynają się one poruszać rano, z początku jest to ruch raczkujący, później zdecydowanie bardziej intensywny. Pod koniec dnia kwiaty zwalniają tempo, powoli zmierzając do kompletnego spoczynku w nocy. Każdy z nich porusza się we własnym rytmie, głównie ze względu na położenie względem źródła światła.
Wystawie towarzyszą także pokazy multimedialne.
Tańczące Solarne Kwiaty można zazwyczaj zobaczyć pod szklanymi dachami np. w Królewskich Cieplarniach w Laeken), albo za szklanymi witrynami (Muzeum Sztuki w Singapurze). Zdarzało się jednak, żek kwiaty wędrowały na zewnątrz, np. na ulicę Hong Kongu, tudzież na plac w Taipei, w porozumieniu z tamtejszym Muzeum Sztuki Współczesnej.
Jak mówi artysta, jego prace mają zapraszać widza do rozważań nad teraźniejszym stanem rzeczy odnośnie zużycia energii, oraz nad możliwościami związanymi z ekologicznymi źródłami zasilania.
Dzieła Alexandre’a Danga odzwierciedlają niestabilność, z jaką mamy do czynienia na co dzień żyjąc we współczesnym świecie, który jest pogrążony w chaosie, wiecznej transformacji i ciągłym podważaniu wartości, również tych dotyczących energii odnawialnych. To właśnie kwestie pozyskiwania energii, oraz kontrola nad źródłami są jednym z największych problemów ludzkości.
Alexandre Dang urodził się w Strasbourgu, we Francji w 1973 roku. Mieszka i pracuje w Brukseli, w Belgii. Ukończył Wyższy Instytut Sztuk Plastycznych (ISELP), był studentem w atelier Oliviera Duquenne oraz Pierre’a Sterckx. Uzyskał dyplom inżyniera w Paryżu na Ecole de Ponts ParisTech oraz dyplom inżyniera na tamtejszej Politechnice.
Alexandre Dang wspiera międzynarodowe stowarzyszenie non-profit Solar Solidarity International, którego celem jest przyciąganie uwagi publicznej do potencjału drzemiącego w odnawialnych źródłach energii z naciskiem na energię solarną poprzez działalność artystyczną oraz finansowanie projektów elektryfikacji, zwłaszcza szkół.
Fot. MCSW "Elektrownia"
-