To nie był głuchy telefon

21 sierpnia 2009
Rodzinny konflikt zażegnali policjanci, po tym jak dostali zgłoszenie o incydencie na specjalny numer telefonu komórkowego od osoby głuchoniemej. Była to pierwsza tego typu interwencja. Wystarczy wysłać SMS


Wiadomość tekstową na specjalna komórkę oficer dyżurny KMP Radom otrzymał wczoraj po godz.22. - Osoba pisząca SMS prosiła o pomoc. Pod wskazany adres wysłany został radiowóz. Gdy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, komórka przydała się raz jeszcze. Ze względu na popsuty domofon, dyżurny wysłał SMS na znany już numer z prośbą o umożliwienie wejścia. Na miejscu okazało się, że w domu doszło do sprzeczki. Policjantom udało się załagodzić ten rodzinny konflikt – relacjonuje Rafał Jeżak z radomskiej KMP.

Specjalny numer działa w radomskiej komendzie od końca maja. - Głuchoniemy, który stał się świadkiem lub ofiarą przestępstwa, sam może wezwać pomoc. Wystarczy wysłać SMS. Powinien on zawierać dane personalne osoby zgłaszającej zdarzenie, miejsce ze szczegółami ułatwiającymi lokalizację oraz jego okoliczności. Może to wyglądać np. tak: „Jan Kowalski, osiedle Michałów, ul. Mieszka I, autobus 13, kieszonkowiec” - tłumaczy Jeżak.

Informacja trafi do oficera dyżurnego KMP i zostanie przez niego potwierdzona zwrotnym SMS-em. Wiadomość można wysłać z telefonu komórkowego każdego operatora, a opłata za nią naliczana jest według stawek poszczególnych operatorów. - W razie potrzeby policja będzie też przekazywała zgłoszenia pogotowiu ratunkowemu, czy straży pożarnej – dodaje R. Jeżak.

Uruchomienie numeru telefonu dla osób głuchoniemych to pomysł zastępcy komendanta miejskiego podinsp. Jacka Jóźwickiego. Numer ten głuchoniemy może otrzymać w Terenowym Ośrodku Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących Polskiego Związku Głuchych, oddział mazowiecki w Radomiu przy ul. 25 Czerwca 68.

(bdb)