Top trzech urządzeń do czytania elektronicznego w 2022

12 lipca 2022

Wybór odpowiedniego e-czytnika nie jest najprostszym zadaniem. Na rynku znajdziemy bowiem szereg konstrukcji dość podobnych do siebie pod względem specyfikacji, lecz różniących się ceną, designem i nie tylko. Które z czytników do e-booków są najlepsze? I czy rzeczywiście warto w taki sprzęt zainwestować? Zapraszamy do lektury!

 

 

Czym jest e-czytnik?

Czytnik do książek elektronicznych to nic innego, jak urządzenie przypominające wyglądem tablet. Różnice są głównie w specyfikacji, bo tego typu konstrukcje przeznaczone są wyłącznie do czytania książek, odsłuchiwania audiobooków i czasami surfowania po Internecie. Oczywiście, producenci prześcigają się w pomysłach na to, jak udoskonalić swoje czytniki, by czytanie było jak najbardziej naturalne i komfortowe z perspektywy użytkownika.

W dużym uproszczeniu czytniki to urządzenia wyposażone w wyświetlacz przypominający papier. Jest to specjalny typ ekranu, który nie świeci, lecz odbija światło. Taki mechanizm pozwala odciążyć wzrok i zwiększyć komfort lektury. Czytniki e-booków są zazwyczaj energooszczędne, wytrzyma bez ładowania nawet do kilkunastu dni i pozwalają przechowywać tysiące plików. W zależności od modelu czytnika obsługiwane są tutaj formaty MOBI, PDF, EPUB, a nawet DOC.

Pocketbook InkPad 3 - propozycja numer jeden

To typowy klasyk w swojej kategorii cenowej. Pocketbook InkPad 3 to model czytnika o ekranie 10,3-cala, a więc na tyle dużym, aby zapewnić komfortowe czytanie. Pozwala on czytać książki w większości dostępnych formatów, co jest niewątpliwe dużym plusem dla osób, preferujących format PDF. Poza tym znajdziemy tutaj procesor Dual Core oraz 1 GB pamięci RAM — tyle, ile powinno wystarczyć na odpalenie systemu, choć na fajerwerki nie ma co liczyć.

Do tego, w Pocketbook InkPad 3 skorzystamy z technologii Wi-Fi, Bluetooth oraz np. akcelerometru. Model ten jest lekki i poręczny, posiada niezłe podświetlenie ekranu oraz długo wytrzymującą baterię. Z pewnością warto się nim zainteresować.

Maxi Lumi 2 - prawdziwy gigant

 

 

Teraz coś dla fanów naprawdę dużych czytników. Maxi Lumi 2 to model o ekranie aż 13,3-cala i rozdzielczości 1650x2200. Tak potężne rozmiary mają zwiększyć czytelność tekstu i sprawić, że proces pochłaniania lektury stanie się jeszcze bardziej ekscytujący. Ekran posiada funkcję podświetlania i obsługuje większość formatów plików (w tym także PDF, DOC, MOBI itd.). W środku znajdziemy m.in. procesor Qualcomm Octa-core z 8-rdzeniami, aż 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej, technologie Wi-Fi i Bluetooth, potężną baterię 4300mAh, menu w języku polskim i angielskim, wyjście słuchawkowe, interfejs dotykowy i mnóstwo innych usprawnień.

Huawei MatePad Paper - jako pierwszy wybór?

 

 

Na deser został model od marki Huawei, czyli MatePad Paper. Ten fenomenalny czytnik zagwarantuje wszystkie to, co tylko może się znaleźć w urządzeniu tego pokroju. Ma nie tylko ekran atramentowy czytnika, ale jest również wyposażony w potężny sprzęt, dzięki czemu jest idealnym połączeniem czytnika i tabletu.

Mowa o ekranie E Ink o przekątnej 10,3” oraz rozdzielczością 1872 na 1404 pikseli oraz świetnym adaptacyjnym odświeżaniu i certyfikacie TUV Rheinland Paper Like Display. Co więcej, na pokładzie znalazło się aż 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci podręcznej oraz 8-rdzeniowy procesor. Bateria potrafi wytrzymać do niemal miesiąca w trybie czuwania. Do całości producent dorzucił też rysik Huawei M-Pencil 2. generacji. To model przystępny cenowo — z Huawei MatePad Paper przejście w cyfrowy świat książek będzie prawdziwą przyjemnością.

 

Tags