Twórcy i geometria

Prezentowane w Elektrowni prace są dziełem uczestników XXVII
Międzynarodowego Pleneru - Sympozjum dla Artystów Posługujących się
Językiem Geometrii, który pod hasłem „Prognozy dla sztuki” odbył się w
Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach we wrześniu 2009 r. Imprezę wymyśliła przed 27. laty, i jest jej wierna do dziś, krytyczka sztuki, prof. Bożena Kowalska.
Plenery odbywały się w Białowieży,
Okunince k. Chełma i Orońsku i zaowocowały stworzeniem dwóch międzynarodowych
kolekcji nurtu geometrycznego: w Muzeum Okręgowym w Chełmie i Centrum
Rzeźby Polskiej w Orońsku. Łącznie powstało na nich ok. 500 dzieł. Kolejna kolekcja znajduje sie w Orońsku i liczy ponad 200. Na wystawie w Elektrowni eksponowane są prace uczestników
artystów m.in. z Polski, Rosji, Niemiec, Francji i ze Szwajcarii.
- Nie zgadzam się z teoriami ludzi, którzy tego rodzaju sztuki nie lubią i twierdzą, że każda kolejna wystawa jest dowodem na to, że artyści uczestniczący w tych plenerach już tylko powielają stare wzory i że nie widać tu żadnego rozwoju. Że są to nudne prace, bo powtarzają te same formy geometryczne, które we wszystkich prawie pracach występują. Uważam, że zarówno ta wystawa, jak i poprzednie są zaprzeczeniem tego rodzaju stwierdzeń, bo doskonale widać jak silne indywidualności tu występują, jak różne są one od innych - przekonywała podczas wernisażu w Elektrowni prof. Bożena Kowalska.
Dzieła eksponowane w Elektrowni stanowią początek kolekcji tworzonej w MCSW Elektrownia. Wystawa będzie czynna do 14 marca br.
(bdb)
Zobacz też: www.elektrownia.art.pl