Tysiące do partii (szachów)

8 listopada 2006

Rekord Polski jest, na Guinessa trzeba jeszcze zaczekać. Ponad 1100 młodych ludzi grało jednocześnie w Radomiu w szachy.

Szachy są wśród radomskich uczniów bardzo popularne Do partii królewskiej gry zasiedli uczniowie podstawówek, gimnazjów i liceów w dziewiętnastu placówkach. Reprezentacje wszystkich spotkały się przy stolikach w siedzibie Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Uczą  myślenia i koncentracji
- To ogromny sukces ludzi, którzy w szachy grają i je propagują – twierdzi jeden z organizatorów imprezy Marek Niedźwiecki. – Rekord Polski już mamy, czy także Guinnesa dowiemy się za kilka miesięcy. Być może komisja tak go zakwalifikuje, bo do tej pory nie grali nigdzie na świecie w takiej liczbie sami juniorzy.

Rekord Polski to jednoczesna gra 700 osób w Częstochowie, Guinessa – seniorów – należy do Meksykanów. – Zechcemy go pobić w czerwcu przyszłego roku w Radomiu – zapewnia Niedźwiecki. – Wtedy graliby szachiści w różnym wieku.„Rekordową” grę wymyślili uczniowie gimnazjum nr 13 – Jacek Kutkiewicz i Paweł Gorgol. Gra w szachy jest w „trzynastce” tak popularna, że jej dyrektor myśli o założeniu klasy o takim profilu. Do gry przystąpiło z tego gimnazjum 145 uczniów, najwięcej, bo 600 z liceum im. Czachowskiego

Grają także młodzi ludzie ze szkoły muzycznej. – Bierzemy udział w turniejach, imprezach, sami organizujemy symultany – podkreśla nauczycielka placówki Agata Kicior. – Szachy uczą koncentracji, myślenia. Tu trzeba przewidzieć kilka ruchów do przodu. Przy grze na instrumentach też się te umiejętności przydają.