Udana kwesta na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Komitet ratujący zabytki zebrał 25 tys. zł

3 listopada 2024

Podczas tegorocznej kwesty na nekropolii przy ul. Limanowskiego wolontariusze zebrali 25 tys. zł. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego składa podziękowanie za wszystkie datki, które trafią na odnowę nagrobków.

 

fot. SKOZCRz w Radomiu

 

W tym roku listopadowa zbiórka była prowadzona przez wszystkie świąteczne dni. -  Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli renowację najstarszych i najpiękniejszych pomników na naszej zabytkowej radomskiej nekropolii. W tym roku uzyskaliśmy 25 tys. zł.  To dobry wynik (dokładnie taki sam jak w listopadzie roku ubiegłego), który pozwoli nam na podjęcie kolejnej renowacji w roku 2025. Szczególną wdzięczność kierujemy do wolontariuszy zbierających datki, w tym młodzieży radomskich szkół - sumuje wiceprzewodniczący komitetu Sławomir Adamiec. Podkreśla, że cmentarz dzięki wspólnemu wysiłkowi: zarządcy nekropolii parafii św. Wacława, społeczników i mieszkańców, przez ostatnie lata stał się nie tylko pięknym przykładem pamięci o bliskich zmarłych, ale również  troski o materialną i duchową wartość sztuki cmentarnej, czego świadectwem są m.in. wyniki dorocznych kwest komitetu..  

 

 

Na renowację nagrobka ks. Łady

W 2025 r. komitet zamierza przeprowadzić renowację kamiennego nagrobka z początku XX wieku, uczestnika Powstania Styczniowego ks. Justyna Łady (1817-1906).

Ks. Justyn Łada był duchownym greko-unickim zaangażowanym w pomoc powstańcom styczniowych i represjonowanym za prowadzoną działalność konspiracyjną przez władze carskie. Kapłan przebywał w areszcie od grudnia 1864 r. do kwietnia 1866 r., a do 1872 r. miał dozór policji. W ramach prowadzonej walki z kościołem greko-unickim w 1874 r. został usunięty przez rosyjskie władze z probostwa w Kopyłowie (pow. hrubieszowski, Lubelskie). Razem z rodziną zamieszkał w Radomiu, gdzie przez 31 lat był urzędnikiem hipoteki. Potajemnie odprawiał też msze święte dla unitów. Cieszył się powszechnym szacunkiem, o czym świadczy tablica pamiątkowa znajdująca się w kościele u Bernardynów.  

bdb, kat

Tags