Umywalka na jakiej wysokości?

2 listopada 2021

Montaż umywalki wiąże się nie tylko z wyborem kolorystyki, materiału i kształtu tego przedmiotu. To jeden z najistotniejszych elementów łazienki czy ubikacji. W związku z tym, że umywalkę użytkuje się w pozycji stojącej, a mieszkańcy lokalu często charakteryzują się odmiennym wzrostem, wysokość jej montażu musi zostać dobrze przemyślana, aby zapewnić komfort wszystkim użytkownikom.

 

 

Umywalka - na jakiej wysokości?

Zgodnie z europejskimi wymogami, wysokość umywalki powinna zostać zachowana w przedziale od 85 do 95 cm. Poziom ten liczymy od górnej krawędzi umywalki do posadzki. W starszych polskich domach rozmiar ten może się nieco różnić od zalecanego w europejskich normach, gdyż na przestrzeni ostatniego stulecia podwyższono uśredniony wzrost obywateli.

Co istotne, zasady te obowiązują niezależnie od rodzaju umywalki: podwieszanej, nablatowej, podblatowej czy wolnostojącej. W przypadku, kiedy dla zaoszczędzenia miejsca umywalka montowana jest na blacie, pod którym znajduje się pralka, wysokość będzie w zasięgu górnej granicy normy. Przeciętnie sama pralka ma wysokość około 85-90 cm, dlatego wśród możliwych rodzajów umywalki odradzanym jest wybór umywalki nablatowej.

Jak połączyć potrzeby domowników różniących się od siebie?

Przy decyzji dotyczącej wysokości umywalki trzeba uwzględnić wzrost wszystkich użytkowników łazienki. Osoba dorosła powinna korzystać z urządzenia w pozycji stojącej i wyprostowanej. Zbyt niski poziom montażu misy umywalki oznacza garbienie się i nadmierne pochylanie, zbyt wysoki natomiast sprawi, że woda będzie ciekła po naszych rękach i ubraniach.

Jeśli w domu znajdują się osoby dorosłe lub dzieci, które nie dosięgają do umywalki, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w drewniany bądź plastikowy podest zmieniający perspektywę jego użytkowników.

Odmienną kwestię stanowi montaż umywalki dla osób z niepełnosprawnościami. Według zaleceń europejskich, wysokość tego urządzenia nie może przekraczać 80 cm. Dodatkowym udogodnieniem ma być specjalna przestrzeń pod umywalką - tak, aby wózek inwalidzki mógł się tam zmieścić. W zależności od potrzeb użytkownika, obok zlewu mogą przydać się dodatkowe uchwyty łazienkowe.

Skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz

Niezależnie od tego, na jaką umywalkę się zdecydujesz - wiszącą, nablatową czy wolnostojącą - jej wysokość musi być konsensusem dla wszystkich domowników. Optymalny poziom wynosi około 85 cm. Jeśli wciąż wahasz się co do wysokości montażu umywalki, skorzystaj ze specjalistycznej pomocy projektanta wnętrz. Pakiety pod klucz to możliwość znalezienia oczekiwanego rozwiązania, skutkującego zarówno porozumieniem mieszkańców, jak i ciekawym efektem wizualnym.

 

Tags